Bawarski Order Zasługi

W tym artykule będziemy eksplorować i analizować Bawarski Order Zasługi z różnych perspektyw i punktów widzenia. Bawarski Order Zasługi to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i głębokie refleksje. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w różne aspekty składające się na Bawarski Order Zasługi, od jego historii i ewolucji po konsekwencje dla współczesnego społeczeństwa. Zbadane zostaną jego konsekwencje w sferze społecznej, gospodarczej, kulturalnej i politycznej, aby przedstawić wszechstronną i szczegółową wizję tego, tak aktualnego dzisiaj tematu. Poprzez wyczerpującą analizę staramy się rzucić światło na Bawarski Order Zasługi i jego konsekwencje, otwierając drzwi do krytycznej i konstruktywnej refleksji, która zachęca do dyskusji i dialogu.

Bawarski Order Zasługi
Bayerischer Verdienstorden
Awers
Awers insygniów orderu i rozetki
Awers
Awers insygniów orderu w wersji dla kobiet
Baretka
Baretka
Ustanowiono

11 czerwca 1957

Bawarski Order Zasługi (niem. Bayerischer Verdienstorden) – odznaczenie za zasługi dla kraju związkowego RFN Bawarii.

Historia

Order został ustanowiony 11 czerwca 1957 przez landtag Bawarii i jest najstarszym odznaczeniem wśród orderów krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec. Nadawany jest obywatelom niemieckim i cudzoziemcom za wybitne zasługi dla Republiki Bawarskiej przez prezesa bawarskiej Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Rady Orderu, która składa się z przewodniczących landtagu i senatu oraz wiceprezesa Rady Ministrów. Prezes bawarskiej Rady Ministrów otrzymuje order z urzędu. Liczba żyjących odznaczonych nie może przekroczyć 2000 osób. Do 2007 nadano order 4974 osobom, w tym 499 kobietom, liczba żyjących odznaczonych wynosiła w owym roku 1831 osób.

Insygnia

Oznaką jednoklasowego orderu jest emaliowany obustronnie na biało krzyż maltański z niebieską bordiurą. Na awersie medalionu znajduje się herb rautowy godła państwowego i flagi Bawarii, otoczony złotą bordiurą, zaś na rewersie – złoty lew bawarski na czarnym polu.

Odznaczenie noszone jest przez mężczyzn na szyi na jasnoniebieskiej wstędze z obustronnymi biało-ciemnoniebieskimi bordiurami, przez kobiety na kokardzie nad lewą piersią poniżej obojczyka.

Niektórzy odznaczeni

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Bawarskim Orderem Zasługi.

Bibliografia