Benjamin Mazar

W dzisiejszym świecie Benjamin Mazar to temat, który zyskał duże znaczenie i przyciągnął uwagę różnych sektorów społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Benjamin Mazar zaznaczył się przed i po sposobie, w jaki wchodzimy w interakcje, żyjemy i postrzegamy otaczający nas świat. Z biegiem czasu Benjamin Mazar stał się tematem debat i dyskusji w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i wyzwalając działania, które miały wpływ na życie ludzi. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować i dogłębnie zrozumieć wpływ, jaki Benjamin Mazar wywarł na nasze życie, a także na rozwój społeczeństwa jako całości. W tym artykule zbadamy niektóre aspekty Benjamin Mazar i jego wpływ na różne aspekty codziennego życia, aby zapewnić szersze i bardziej wszechstronne spojrzenie na ten niezwykle ważny temat.

Benjamin Mazar
‏בנימין מזר‎
Ilustracja
Benjamin Mazar w Bet Sze’arim, 30 marca 1936
Imię i nazwisko urodzenia

Benjamin Zeev Maisler

Data i miejsce urodzenia

28 czerwca 1906
Ciechanowiec, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

9 września 1995
Jerozolima, Izrael

Zawód, zajęcie

archeolog, historyk

Benjamin Mazar (ur. 28 czerwca 1906, zm. 9 września 1995) – żydowski archeolog i historyk, w latach 1953–1962 Prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Dzieciństwo i młodość

Benjamin urodził się w 1906 w Ciechanowcu (wówczas w Imperium Rosyjskim). Urodził się jako Benjamin Zeev Maisler.

Podczas I wojny światowej wyjechał wraz z rodziną na Krym. Po wojnie studiował na Uniwersytecie w Gießen i Uniwersytecie Humboldtów w Republice Weimarskiej, gdzie w 1928 uzyskał stopień naukowy doktora filozofii[1].

Kariera naukowa

Benjamin Mazar i Dag Hammarskjöld podczas wizyty w Bibliotece Uniwersytetu Hebrajskiego w 1959

W 1929 wyemigrował do Mandatu Palestyny i rozpoczął pracę jako pracownik naukowy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W 1930 został zaproszony przez Aleksandra Zaïda do przyjechania do Bet Sze’arim. W 1932 rozpoczął tam prace archeologiczne w jaskiniach grobowych. Były to największe katakumby odkryte w Palestynie. Dzielił zamiłowanie do archeologii z międzynarodowym zainteresowaniem historią biblijną Ziemi Izraela. W 1943 został mianowany wykładowcą geografii i historii Izraela z okresu biblijnego na Uniwersytecie Hebrajskim. W 1947 został profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim. Był jednym z największych ekspertów w dziedzinie historii biblijnej oraz autorem ponad stu publikacji na ten temat. W 1948 jako pierwszy archeolog otrzymał oficjalne pozwolenie na prowadzenie prac wykopaliskowych na terenie państwa Izrael.

W 1952 został rektorem, a w latach 1953–1962 pełnił funkcję Prezydenta Uniwersytetu Hebrajskiego. Doprowadził do otworzenia nowego kampusu uniwersyteckiego w osiedlu Giwat Ram. Utworzono w nim wydziały badawczo-naukowe, bibliotekę uniwersytecką i Bibliotekę Narodową Izraela. W osiedlu En Kerem utworzono kampus medyczny ze Szpitalem Hadassah En Kerem. Benjamin Mazar doprowadził Uniwersytet Hebrajski do poziomu czołowych uniwersytetów świata. Przez swoich uczniów był uważany za inspirującego nauczyciela i lidera akademickiego świata[2].

W 1960 został członkiem Izraelskiej Akademii Nauk. W 1968 został wyróżniony Nagrodą Izraela[3]. W tym samym roku otrzymał honorowy tytuł „Jakir Jerozolimy” (dosłownie „szanowany obywatel Jerozolimy”)[4]. W latach 1968–1978 był kierownikiem prac archeologicznych prowadzonych na Wzgórzu Ofel w Jerozolimie.

Zmarł w 1995 w Jerozolimie.

Przypisy

  1. Joel Greenberg: Benjamin Mazar, 89, Israeli Biblical Archaeologist. The New York Times . 1995-09-11. . (ang.).
  2. Benjamin Mazar. Encyclopædia Britannica . . (ang.).
  3. Recipients in 1968. Israel Prize Official Site . . (hebr.).
  4. Recipients of Yakir Yerushalayim award. City of Jerusalem Official Website . . . (hebr.).