Bipinnula

W dzisiejszym świecie Bipinnula staje się coraz ważniejszy w różnych aspektach życia codziennego. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Bipinnula stał się podstawowym elementem wpływającym na nasze decyzje, opinie i działania. Z biegiem czasu Bipinnula ewoluował i nabrał nowych wymiarów, skłaniając nas do refleksji nad jego wpływem na społeczeństwo i rozwój ludzkości. W tym artykule zbadamy różne aspekty Bipinnula i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach, a także jego rolę w kształtowaniu naszego dzisiejszego świata.

Bipinnula
Ilustracja
Bipinnula montana
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

szparagowce

Rodzina

storczykowate

Podrodzina

storczykowe

Rodzaj

Bipinnula

Nazwa systematyczna
Bipinnula Comm. ex Juss.
Gen. 65. 4 Aug 1789[3]
Typ nomenklatoryczny

B. biplumata (L.f.) Rchb.f.[3]

Synonimy

Geoblasta Barb.Rodr.
Jouyella Szlach.[4]

Bipinnularodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 10 gatunków występujących w południowej Brazylii, w północno-wschodniej Argentynie, w Chile oraz Urugwaju[5]. Rośliny występują od nizinnych terenów przybrzeżnych po niższe partie gór.

Wśród tego rodzaju można wydzielić dwie grupy: gatunki z jednym kwiatem, występujące od południowej Brazylii do wschodnią Argentynę, z największą koncentracją w Urugwaju, oraz gatunki z wieloma kwiatami w kwiatostanie, występujące wyłącznie w Chile. Najczęstszym miejscem występowania w Brazylii, Urugwaju oraz Argentynie są czasowo zalewane niziny oraz łąki w niższych partiach gór. Rośliny kwitną na wiosnę[5].

Systematyka

Rodzaj sklasyfikowany do plemienia Chloraeeae w podrodzinie storczykowych (Orchidoideae), rodzina storczykowate (Orchidaceae), rząd szparagowce (Asparagales) w obrębie roślin jednoliściennych[6][7][8].

Wykaz gatunków[4][9]

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. a b Bipinnula. Index Nominum Genericorum (ING) . Smithsonian Institution. .
  4. a b Bipinnula. Plants of the World online . Kew Royal Botanic Gardens. .
  5. a b Bipinnula. e-Monocot.org. . .
  6. Bipinnula. Tropicos.org. .
  7. Mark W. Chase, Kenneth M. Cameron, John V. Freudenstein, Alec M. Pridgeon i inni. An updated classification of Orchidaceae. „Botanical Journal of the Linnean Society”. 177, s. 151–174, 1 luty 2015. Linnean Society of London. DOI: 10.1111/BOJ.12234. (ang.). 
  8. Bipinnula. National Center for Biotechnology Information. .
  9. Bipinnula. The World Checklist of Vascular Plants . Catalogue of Life Checklist. .