Bitwa pod Borowymi Młynami

Od długiego czasu Bitwa pod Borowymi Młynami jest tematem zainteresowania i debaty w społeczeństwie. Od samego początku budził ciekawość i refleksję różnych ludzi na całym świecie. Z biegiem lat Bitwa pod Borowymi Młynami ewoluował i przyjął różne znaczenia i podejścia, stając się tematem obejmującym szerokie spektrum pomysłów i opinii. Od pola akademickiego po pole społeczne, Bitwa pod Borowymi Młynami był przedmiotem studiów i badań, wywierając ogromny wpływ na sposób, w jaki rozumiemy i podchodzimy do różnych aspektów życia. W tym artykule zbadamy niektóre perspektywy i podejścia, które rozwinęły się wokół Bitwa pod Borowymi Młynami, a także ich znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.

Borowymi Młynami
powstanie styczniowe
Czas

16 kwietnia 1863

Miejsce

Borowe Młyny

Terytorium

Królestwo Kongresowe

Wynik

zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu
powstańcy styczniowi Imperium Rosyjskie
Dowódcy
płk Marcin Borelowski mjr Iwan Sternberg
Siły
300 powstańców 1000
Położenie na mapie Guberni Królestwa Polskiego (1904)
Mapa konturowa Guberni Królestwa Polskiego (1904), na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia50°22′02,765″N 23°04′43,316″E/50,367435 23,078699

Bitwa pod Borowymi Młynami – bitwa stoczona w czasie powstania styczniowego 16 kwietnia 1863 roku pod Borowymi Młynami przez oddział pułkownika Marcina Borelowskiego z oddziałem wojsk rosyjskich majora Iwana Sternberga.

Partia Borelowskiego w sile 300 powstańców, rozłożona w lasach pomiędzy Majdanem Sopockim a Borowcem została zaatakowana przez ok. 1000 żołnierzy rosyjskich idących z Tarnogrodu. Rosjanie zaatakowali od strony Majdanu Sopockiego, zmuszając część oddziałów polskich do przejścia na terytorium austriackie. Pozostali powstańcy przypuszczali kilkakrotnie kontratak na bagnety, skutecznie odpierając atak nieprzyjaciela.

Bibliografia