W dzisiejszym świecie Bitwa pod Lipą to temat, który nabrał niespotykanego dotąd znaczenia. Jej wpływ rozciąga się na wszystkie obszary życia codziennego, od polityki po kulturę popularną, poprzez technologię i społeczeństwo. Z biegiem czasu Bitwa pod Lipą stał się zjawiskiem, które nie rozróżnia granic i barier, gdyż jego oddziaływanie przekracza wszelkie konteksty i rzeczywistości. W tym artykule szczegółowo zbadamy wiele aspektów Bitwa pod Lipą, analizując jego implikacje i konsekwencje w różnych obszarach codziennego życia.
Bitwa pod Lipą – bitwa stoczona w czasie powstania styczniowego 15 lutego 1864 roku w okolicach miejscowości Lipa pod Głowaczowem przez oddział Dzieci Warszawskich Pawła Gąsowskiego z oddziałem wojsk rosyjskich dowodzonych przez podpułkownika Zankisowa[1].
Nad ranem 15 lutego zmęczony oddział polskich powstańców w sile około 200 ludzi został zaatakowany przez 140 kozaków i pluton strzelców rosyjskich. Po odparciu ataku kozaków[2], powstańcy, rozrzuceni w tyralierę ulegli nacierającej piechocie rosyjskiej. Rozbiciu uległa także jazda polska. Zabitych zostało przeszło 40 powstańców, rannych 87, a wziętych do niewoli 14. Dziesięciu Rosjan zostało rannych, w tym sam Zankisow.
Na cmentarzu grzebalnym w Głowaczowie znajduje się mogiła i pomnik poległych podczas bitwy powstańców[3], ufundowany przez Antoniego Lipca w 1993 roku[4].