Blurb

W dzisiejszym świecie Blurb stał się tematem coraz większego zainteresowania ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Niezależnie od tego, czy mówimy o znaczeniu zdrowia psychicznego, rewolucji technologicznej, wzmocnieniu pozycji kobiet, czy o jakimkolwiek innym temacie, Blurb jest podstawowym elementem, który zyskał znaczenie we wszystkich sferach życia. Od wpływu na politykę i gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Blurb jest aspektem, którego nie możemy zignorować. W tym artykule zbadamy, jak Blurb zmienił sposób, w jaki myślimy i działamy, oraz jak jego obecność nadal kształtuje nasz świat w sposób, który wcześniej był niewyobrażalny.

Blurb na tylnej okładce książki W cudzych butach

Blurb (wym. lub [1]) – rekomendacja lub krótkie streszczenie utworu, umieszczane najczęściej na tylnej stronie okładki i/lub obwoluty książki lub płyty DVD. Blurb zawsze przedstawia utwór w sposób pozytywny lub nawet entuzjastyczny, gdyż z założenia ma charakter marketingowy, a nie krytycznoliteracki.

Blurb to zachęta do przeczytania książki podpisana przez osobę, z której gustem liczy się potencjalny czytelnik – znawcę tematu, pisarza, krytyka, celebrytę[2].

Ukucie tego terminu przypisuje się amerykańskiemu ilustratorowi książek, Gelettowi Burgessowi[3].

Przypisy

  1. Mirosław Bańko, blurp - Poradnia językowa PWN , sjp.pwn.pl, 8 kwietnia 2013 (pol.).
  2. Kilka ciepłych słów, czyli tajna historia blurba, „wyborcza.pl” (pol.).
  3. Andrzej Sapkowski, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini, Warszawa 2001.