W tym artykule zajmiemy się tematem COX-2, który przez lata przykuwał uwagę wielu osób. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, COX-2 był przedmiotem debaty i dyskusji. W miarę zagłębiania się w ten temat odkryjemy jego implikacje w różnych obszarach, a także postępy i wyzwania z nim związane. Stosując podejście krytyczne i analityczne, zbadamy znaczenie COX-2 w dzisiejszym świecie i jak ukształtowało to nasze postrzeganie i rozumienie go. Mamy nadzieję, że w tym artykule przedstawimy głębszą i pełniejszą wizję COX-2, zachęcając naszych czytelników do refleksji nad jego aktualnością i znaczeniem dzisiaj.
COX-2 (cyklooksygenaza indukowana, cyklooksygenaza wzbudzona) – jedna z dwóch izoform enzymu cyklooksygenazy. COX-2 jest aktywowana pod wpływem czynników związanych ze stanem zapalnym. Jej ilość wzrasta wówczas wielokrotnie w monocytach, makrofagach, synowiocytach, chondrocytach, komórkach nabłonka, fibroblastach. Enzym ten katalizuje reakcję syntezy prostanoidów (prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów) z kwasu arachidonowego. Ponieważ prostanoidy są istotnymi czynnikami zaangażowanymi w przebieg procesu zapalnego (wpływają m.in. na powstawanie obrzęku, gorączki, bólu), w lecznictwie wykorzystuje się związki mające zdolność hamowania aktywności cyklooksygenazy, są to niesteroidowe leki przeciwzapalne.
COX-2 bierze udział w procesie gojenia ran, procesie jajeczkowania, zapłodnienia, zagnieżdżenia się blastocysty oraz oddzielenia się błony śluzowej podczas miesiączki. COX-2 u osób zdrowych występuje w mózgu, nerkach, jądrach, jajnikach, oraz w nabłonku tchawicy.