Chronos

W tym artykule dokładnie omówimy Chronos, temat, który w ostatnim czasie przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu osób. Chronos to temat, który wywołał debatę i dyskusję w różnych obszarach i ważne jest, aby zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Chronos, zajmując się jego najważniejszymi aspektami i analizując jego dzisiejszy wpływ. Ponadto zagłębimy się w jego historię, ewolucję i wpływ na różne aspekty codziennego życia. Mamy nadzieję, że ten artykuł zapewni pełny i wzbogacający przegląd Chronos, zachęcając czytelników do pogłębienia wiedzy i zrozumienia tego bardzo istotnego tematu.

Chronos
Χρόνος
bóg czasu
Ilustracja
Cztery Pory Roku wyróżniające Chronosa, Bartolomeo Altomonte
Występowanie

mitologia grecka

Atrybuty

kosa, koło zodiaku

Teren kultu

starożytna Grecja

Chronos (gr. Χρόνος Chrónos – czas, łac. Chronus) – bóg w mitologii greckiej, w przedsokratejskich pracach filozoficznych uważany za personifikację czasu, który wszystko widzi, ujawnia i wyrównuje. Według niektórych kosmogonii źródło wszechrzeczy, budowniczy wszystkiego. Czasem mylony z Kronosem.

Opis

W greckich i rzymskich mozaikach przestawiany jako mężczyzna poruszający koło zodiaku. Często nazywany imieniem Aeon (Wieczny Czas). Niektóre ze współczesnych słów, powiązane z imieniem boga Chronosa, to chronologia, chroniczność, synchronizacja i kronika. Zwykle przedstawiany jako stary, mądry mężczyzna z długą, siwą brodą. Współcześnie ukazywany między innymi jako Ojciec Czas.

Pochodzenie

Zgodnie z tradycją orficką jest on potomkiem Gai i Hydrosa. Inne źródła zaliczają go do bogów pierwotnych, powstałych podczas stworzenia, bez udziału innych istot.

Razem z Ananke ma czwórkę dzieci, którymi są Chaos, Eter, Ereb i Fanes[1].

Zobacz też

Przypisy