Cmentarz wojenny nr 157 – Dąbrówka Tuchowska

W tym artykule Cmentarz wojenny nr 157 – Dąbrówka Tuchowska zostanie omówione z różnych perspektyw, w celu zapewnienia kompleksowej i kompletnej wizji tego tematu/tytułu/osoby. Od wpływu na społeczeństwo po dzisiejsze znaczenie, zbadane zostaną różne aspekty, które pozwolą czytelnikowi zagłębić się w szczegółowe badania. Zostaną zaprezentowane dane statystyczne, analizy, opinie ekspertów i zeznania osób zaangażowanych w Cmentarz wojenny nr 157 – Dąbrówka Tuchowska w celu zaoferowania szerokiej i wzbogacającej wizji, która przyczyni się do głębokiego zrozumienia tego tematu/tytułu/osoby. W całym artykule zastanowimy się nad jego znaczeniem w różnych kontekstach i zaproponujemy możliwe rozwiązania, wyzwania i możliwości, jakie obecnie stwarza Cmentarz wojenny nr 157 – Dąbrówka Tuchowska.

Cmentarz wojenny nr 157
Dąbrówka Tuchowska
Zabytek: nr rej. A-401 z 27.08.1997[1]
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dąbrówka Tuchowska

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

122 m²

Liczba pochówków

25

Liczba grobów

3+12

Data otwarcia

1915

Architekt

Heinrich Scholz

Położenie na mapie gminy Tuchów
Mapa konturowa gminy Tuchów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 157Dąbrówka Tuchowska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 157Dąbrówka Tuchowska”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 157Dąbrówka Tuchowska”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 157Dąbrówka Tuchowska”
Ziemia49°52′21,8″N 21°02′41,5″E/49,872722 21,044861

Cmentarz wojenny nr 157 – Dąbrówka Tuchowska – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w Dąbrówce Tuchowskiej w powiecie tarnowskim, w gminie Tuchów. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 63[2].

Stele z krzyżami
Plan cmentarza
Stele z krzyżami

Opis cmentarza

Jest to niewielki cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza wokół istniejącej wcześniej kapliczki. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977. Heinrich Scholz zaprojektował cmentarz w miejscu pierwszego pochówku żołnierzy. Cmentarz wykonano na planie sześcioboku. Obecnie ogrodzenie stanowią betonowa podmurówka, murowane z kamienia słupki i metalowe segmenty między nimi. Wejście przez jednoskrzydłową furtkę od strony drogi. Zaraz za wejściem jest kapliczka, za nią, w środku cmentarza drzewa, które posadzone zostały jeszcze w trakcie budowy cmentarza. Wokół drzew półkolem rozmieszczono nagrobki. Są to betonowe stele w formie stylizowanego krzyża. Na przedniej ścianie stel umieszczono żeliwne krzyże z motywem wieńca laurowego i tabliczki z nazwiskami poległych. Są dwa rodzaje krzyży: dwuramienne krzyże lotaryńskie i jednoramienne krzyże maltańskie[3][2].

Cmentarz został wyremontowany i jest w bardzo dobrym stanie. Znajduje się pod opieką pobliskiej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Tuchowskiej[4].

Polegli

W trzech grobach zbiorowych i 12 pojedynczych pochowano tu 10 żołnierzy austro-węgierskich i 15 żołnierzy rosyjskich[3]. Zidentyfikowano 8, w tym jednego rosyjskiego. Żołnierze austro-węgierscy walczyli głównie w 23. pułku piechoty honwedu, który rekrutowany był w Siedmiogordzie, najprawdopodobniej więc są to Węgrzy i Rumuni[5].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025 .
  2. a b Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne. Tom II. Okolice Tarnowa. Rewasz, 1997. ISBN 83-85557-38-5.
  3. a b Oktawian Duda Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa 1995, ISBN 83-85548-33-5
  4. Tuchów i okolica w ogniu wielkiej wojny. .
  5. Cmentarze I wojny. .