Crack Magazine

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Crack Magazine. Od jego początków do dzisiejszego wpływu, zbadamy wszystkie istotne aspekty, które sprawiają, że Crack Magazine jest tematem interesującym zarówno ekspertów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają zgłębiać ten temat. Przeanalizujemy różne podejścia i opinie, które istnieją wokół Crack Magazine, a także jego wpływ na społeczeństwo, kulturę i świat w ogóle. Przygotuj się na zanurzenie się w pouczającą i wzbogacającą podróż, która poprowadzi Cię do odkrycia nowego spojrzenia na Crack Magazine.

Crack Magazine
Ilustracja
Logo
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Wielka Brytania

Tematyka

muzyczna, kulturalna

Język

angielski

Pierwszy numer

2009

Strona internetowa

Crack Magazine (w skrócie Crack) – brytyjski bezpłatny miesięcznik poświęcony muzyce i kulturze, założony w 2009 roku w Bristolu. Istnieje również jako strona internetowa.

Historia i profil

Magazyn Crack został założony (jako startup) przez dziennikarza Toma Frosta i projektanta Jake’a Applebee w 2009 roku w Bristolu. Jest bezpłatnym czasopismem, zajmującym się nową muzyką, kulturą i wydarzeniami. Ma format A3 i jest drukowany w stylu newsowym, ilustrowanym odważnymi fotografiami. W 2011 roku dystrybucja magazynu dotarła do Cardiff, a w październiku wydano numer inauguracyjny w Londynie. Firma podpisała również umowę z siecią sklepów odzieżowych Urban Outfitters. Magazyn stał się miesięcznikiem. Uzupełnieniem jego działalności prasowej stała się sprzedaż towarów. W lutym 2012 roku Crack uruchomił usługę online do kupowania biletów na festiwale i koncerty[1]. Na okładkach magazynu znalazły się zdjęcia takich artystów jak: Björk, Christine and the Queens, Jorja Smith, FKA twigs, Gorillaz i Queens of the Stone Age[2]. Crack był pierwszym niezależnym magazynem muzycznym, który przeprowadził wywiad z Flying Lotusem publikując jego zdjęcie na zasadzie wyłączności[3].

Nakład wydania z lutego 2015 roku wyniósł 41 tysięcy egzemplarzy (dla porównania: nakład inauguracyjnego numeru z 2009 roku wyniósł 5 tysięcy). W tym samym roku magazyn stał się dostępny w Berlinie[4], a od marca 2017 roku – w Amsterdamie[5].

W maju 2019 roku ukazało się 100. wydanie magazynu[6]. Znalazła się w nim sesja zdjęciowa oraz wywiad z Thomem Yorke’em z zespołu Radiohead, którego fanami są obaj założyciele magazynu[7]. Wraz z 100. wydaniem magazyn stał się dostępny w Nowym Jorku[8]. W tym samym roku, z okazji dziesięciolecia swojej działalności Crack Magazine wydał książkę, The Crack Magazine Archives: A Decade of Shoots & the Stories Behind Them, poświęconą swoim sesjom zdjęciowym[7].

W 2020 roku Crack Magazine zainaugurował serię wydawniczą The Collections, 192-stronicową publikację specjalną wysokiej jakości, zawierającą najlepsze artykuły i zdjęcia roku oraz cztery nowe okładki. Na okładce pierwszego wydania znalazło się zdjęcie Kylie Minogue, a numerze – wywiad z nią[9].

Przypisy

  1. emmavince: Free magazines: #2 Crack magazine. Journalism, Media and Culture. . . (ang.).
  2. Studio 31: Who's Here. studio-31.co.uk. . (ang.).
  3. Nadia Khomami: The free-thinking little mags making a big noise – in pictures. The Guardian. . (ang.).
  4. Steve Watson: Behind the scenes: Crack magazine. stackmagazines.com. . (ang.).
  5. Crack Magazine Amsterdam Launch Party with Levon Vincent. Resident Advisor. . (ang.).
  6. Josh Baines: Crack Magazine celebrates 100 issues with photography exhibition. It’s Nice That. . (ang.).
  7. a b Laura Snoad: Crack Magazine celebrates ten years in the biz with a book of its boundary-pushing shoots. It’s Nice That. . (ang.).
  8. Vivian Yeung: Check out the full line-up for our New York launch party. Crack Magazine. . (ang.).
  9. Crack Magazine: The Collections – Kylie. Crack Magazine. . (ang.).

Linki zewnętrzne