Cykl replikacyjny wirusa

W tym artykule porozmawiamy o Cykl replikacyjny wirusa, temacie będącym przedmiotem zainteresowania i debaty od dłuższego czasu. Cykl replikacyjny wirusa to temat, który wywołał sprzeczne opinie, ponieważ jego wpływ i znaczenie są bezdyskusyjne w różnych obszarach społeczeństwa. Od momentu powstania do dziś Cykl replikacyjny wirusa jest przedmiotem badań, analiz i dyskusji, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i zakres. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Cykl replikacyjny wirusa, odnosząc się do wszystkiego, od jego historii po dzisiejsze wpływy, w celu zapewnienia pełnego i wzbogacającego przeglądu tego tematu.

Schemat cyklu życiowego bakteriofaga
Schemat cyklu życiowego wirusa grypy

Cykl replikacyjny wirusa, cykl życiowy wirusa – cyklicznie powtarzające się etapy aktywności wirusa, które prowadzą do powstania jego cząstek potomnych za pomocą opanowanego przez niego metabolizmu zainfekowanej komórki.

Cykl replikacyjny wirusa przebiega w następujących etapach:

  1. adsorpcja – przyczepienie się wirusa do błony komórki poprzez swoiste receptory na jej powierzchni
  2. penetracja – przedostanie się do wnętrza komórki i wprowadzenie do niej swojego kwasu nukleinowego (genomu)
  3. replikacja – wykorzystanie maszynerii komórkowej do powielania wirusowego genomu i białek kapsydowych
  4. składanie – składanie kopii kwasu nukleinowego i nowych białek kapsydu w potomne cząstki wirusowe (wiriony)
  5. uwolnienie – uwolnienie namnożonych, potomnych wirusów; w przypadku wirusów z osłonką – przez pączkowanie, w przypadku bezosłonkowych – po rozpadzie komórki (lizie) lub poprzez egzocytozę[1]

Przypisy

  1. Bienz 2007 ↓, s. 351–359.

Bibliografia

  • K.A. Bienz, Wirusologia ogólna, Piotr B. Heczko, Agata Pietrzyk (red.), Mikrobiologia lekarska, wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, ISBN 978-83-200-3154-6.