Dzisiaj porozmawiamy o Cytra, temacie, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na jego wpływ na społeczeństwo. Cytra przykuł uwagę ekspertów i fanów, wywołując wielką debatę na temat jego implikacji i konsekwencji. W miarę postępu w epoce cyfrowej Cytra stał się powracającym tematem w różnych obszarach, od technologii po nauki społeczne. W tym artykule zbadamy różne aspekty Cytra, analizując jego różne perspektywy i wpływ na nasze codzienne życie.
![]() | |
Klasyfikacja naukowa |
314.122-5 |
---|---|
Klasyfikacja praktyczna | |
Podobne instrumenty |
Gusli, Guqin, Guzheng, Kanklesnt, Kantele, Kanun, Kannel, Kokles, Koto, Langeleik, Swarmandal |
Cytra (z gr. kitara, z lac. Cithara) – instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych[1]. Współczesna odmiana cytry pochodzi z terenów Niemiec i Austrii. Jej nazwa wskazuje na pokrewieństwo ze starogrecką kitarą, podobnie jak nazwa gitara.
Instrument o płaskim pudle rezonansowym często w formie trapezu, z co najmniej kilkunastoma (od 12 do 50) strunami strojonymi diatonicznie. Niekiedy obok strun pojedynczych ma kilka grup strun akordowych. Dźwięki stroi się przekręcając kołki za pomocą specjalnego klucza, podobnie jak fortepian, cymbały czy harfę.
Rozróżnia się 3 podstawowe rodzaje cytr:
Akordy (C-dur, F-dur, G-dur, D-dur, A-dur, E-dur) gra się lewą ręką szarpiąc struny nałożonym na kciuk pierścieniem. Prawa ręka gra plektronem melodię na strunach melodycznych. Podczas gry instrument trzymany jest w sposób podobny jak w grze na harfie lub podobnie jak cytra koncertowa leży przed muzykiem – na kolanach lub na stole.
Cytra akordowa jest zbudowana z dwóch części:
Część wiolinowa zawiera dźwięki poukładane kolejno co pół tonu – chromatycznie. Niektóre nie mają wszystkich półtonów, te umożliwiają grę w tonacji C-dur, D-dur, G-dur i A-dur i Cis-dur. Niektóre cytry mają podwójne struny przypadające na jeden dźwięk.
Druga część zawiera kilka akordów składających się z jednej struny basowej oraz 3 lub 6 strun z kolejnymi dźwiękami tworzącymi akord. Akordy te – kolejno: C-dur, G-dur, F-dur, D-dur, A-dur, E-dur występują tylko w 6-akordowej cytrze. Cytra 3-akordowa ma odpowiednio C-dur, G-dur i F-dur. 5-akordowa ma C-dur, G-dur, F-dur, D-dur i A-dur.
Prostsze cytry (zwane po niemiecku Kinderzither) nie zawierają strony z akordami.
Liczba strun w cytrze akordowej zależy od jej typu i waha się od 21–25 (cytry bez akordów) poprzez 41 (5-akordowa, 5 akordów po 4 struny i 21 strun wiolinowych) aż po 92 (6 akordów po 7 strun i 2*25 strun wiolinowych).