Dapr

W tym artykule zbadamy Dapr i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Od czasu pojawienia się Dapr nastąpiła znacząca zmiana w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze sobą i otaczającym ich światem. Przez lata Dapr odegrał kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego, od sposobu, w jaki się komunikujemy, po sposób, w jaki konsumujemy informacje. W tym sensie istotne jest zrozumienie wpływu Dapr na nasze obecne społeczeństwo i zastanowienie się nad jego konsekwencjami na przyszłość. Na następnych kilku stronach szczegółowo przeanalizujemy, jak Dapr zmienił nasz sposób życia, pracy i relacji, a także możliwości i wyzwania, jakie stwarza to dla współczesnego świata.

Dapr
Logo Dapr
Logo programu
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 16 października 2019; ponad 5 lat temu
Aktualna wersja stabilna 1.12.0 – 12 października 2023; ponad rok temu[1]
Język programowania Go
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Rodzaj chmurowy system wykonawczy
Licencja Apache License
Strona internetowa

Dapr (ang. Distributed Application Runtime) – wolne i otwarte rozproszone środowisko uruchomieniowe zaprojektowane do wspierania natywnych chmur obliczeniowych i bezserwisowego przetwarzania danych. Od 3 listopada 2021 roku jest projektem inkubowanym przez Cloud Native Computing Foundation[2].

Charakterystyka

Dapr kodyfikuje praktyki i wzorce tworzenia aplikacji chmurowych w formie niezależnych, otwartych API zwanych blokami, które służą potem do wykorzystania w docelowych aplikacjach. Każdy z takich bloków jest niezależny zarówno od pozostałych, jak i od platformy, na której docelowa aplikacja na być uruchamiana[3].

Podejście architektoniczne w Dapr:[4]
Aplikacja jako mikroserwis
Serwisy napisane w Go, Python, .NET, …
↕    ↕    ↕
HTTP API / gRPC API
Wywołanie serwis-do-
serwisu
Zarządzanie
stanem
Publikowanie i
subskrypcja
Łączenie
zasobów &
triggery
Aktorzy Rozproszone
śledzenie
Rozszerzalne…
Dapr
Dowolna chmura obliczeniowa lub infrastruktura brzegowa

Dapr wykorzystuje architekturę motocykla z bocznym wózkiem – jest uruchamiany jako osobny kontener lub proces działając obok docelowej aplikacji. Nie jest konieczne integrowanie poszczególnych elementów Dapra w kodzie aplikacji, ale może ona korzystać z udostępnianego przez niego API poprzez HTTP lub gRPC. Obecnie wspieranymi językami oprogramowania są C++, C#, Go, Java, Javascript, Python, PHP oraz Rust[5].

Zobacz też

Przypisy