Deklaracja suwerenności Białorusi

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Deklaracja suwerenności Białorusi, analizując jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i możliwe implikacje na przyszłość. Deklaracja suwerenności Białorusi jest od dawna przedmiotem zainteresowania i debaty, a jego aktualność pozostaje istotna także dzisiaj. Poprzez różne perspektywy i podejścia staramy się rzucić światło na różne aspekty otaczające Deklaracja suwerenności Białorusi, aby zaoferować naszym czytelnikom wszechstronną i wzbogacającą wizję. Od jego historycznego znaczenia po wpływ na współczesną kulturę – przyjrzymy się bliżej, co oznacza Deklaracja suwerenności Białorusi i jak ewoluował na przestrzeni czasu.

Deklaracja suwerenności Białorusi
Дэклярацыя аб дзяржаўным сувэрэнітэце Беларусі
Ilustracja
Pierwsza strona deklaracji
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Białoruska SRR

Data wydania

27 lipca 1990

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Deklaracja o suwerenności państwowej Republiki Białorusi (biał. Дэклярацыя аб дзяржаўным сувэрэнітэце Беларусі) – akt prawny przyjęty 27 lipca 1990 roku przez Radę Najwyższą Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej[1].

Deklaracja ogłaszała pełną niezależność i samodzielność władz Białorusi od władz centralnych ZSRR, potwierdzała nienaruszalność granic Białorusi, a także wyrażała żądanie Białorusi do władz ZSRR o odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku katastrofy w Czarnobylu[2][3][4][5]. W imieniu Rady deklarację podpisał jej przewodniczący Mikałaj Dziemianciej[6].

Po nieudanym puczu Janajewa stała się podstawą do ogłoszenia 25 sierpnia 1991 roku deklaracji pełnej niepodległości Białorusi[7]. Tego samego dnia Deklaracji o suwerenności nadano moc ustawy konstytucyjnej[8].

Do roku 1996 dzień przyjęcia Deklaracji był uznawany jako Dzień niepodległości Białorusi[9]. W 1996 roku rząd Aleksandra Łukaszenki przeniósł obchody na 3 lipca, w celu upamiętnienia zajęcia Mińska przez Armię Czerwoną w 1944[10].

Przypisy

Bibliografia

  • Eugeniusz Mironowicz, Historia Białorusi XX-XXI wieku, Białystok: Fundacja Sąsiedzi, 2021, ISBN 978-83-66912-03-8.

Linki zewnętrzne