Dobrowody (gmina)

Dziś Dobrowody (gmina) zyskał niespotykane dotąd znaczenie w różnych obszarach, czy to w świecie pracy, w życiu codziennym, czy na polu akademickim. Jego wpływ stał się zauważalny praktycznie we wszystkich aspektach naszego społeczeństwa, generując znaczący wpływ na sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy i funkcjonujemy w środowisku cyfrowym. Dlatego niezwykle ważne jest zrozumienie i dogłębna i krytyczna analiza roli, jaką Dobrowody (gmina) odgrywa w naszym codziennym życiu, a także wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą jego obecność. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Dobrowody (gmina) i tym, jak jego obecność w dalszym ciągu ma istotny wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Dobrowody
gmina wiejska
1934–1939[1]
Państwo

 Polska

Województwo

tarnopolskie

Powiat

zbaraski

Siedziba

Dobrowody

brak współrzędnych

Dobrowody – dawna gmina wiejska w powiecie zbaraskim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Dobrowody.

Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Berezowica Mała, Czumale, Dobrowody, Iwanczany, Kobyla, Kurniki, Netreba, Nowiki i Opryłowce[2].

Po II wojnie światowej obszar gminy znalazł się w ZSRR.

Przypisy

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 571