Załoźce (gmina)

W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu i twórczości Załoźce (gmina), osoby, która pozostawiła niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po szczyt swojej kariery, Załoźce (gmina) udowodnił, że jest prawdziwym liderem i wizjonerem w swojej dziedzinie. Na tych stronach przyjrzymy się jego dziedzictwu i wkładowi, a także wpływowi, jaki wywarł na społeczeństwo i otaczający go świat. Załoźce (gmina) to postać warta przestudiowania i podziwu, a dzięki temu artykułowi mamy nadzieję zapewnić głębszy wgląd w jego życie i wpływ, jaki miał na historię.

Załoźce
gmina wiejska
1934–1939[1]
Państwo

 Polska

Województwo

tarnopolskie

Powiat

zborowski

Siedziba

Załoźce

brak współrzędnych

Załoźce – dawna gmina wiejska w powiecie zborowskim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy było miasto Załoźce, które stanowiło odrębną gminę miejską (podczas okupacji 1941–44 pozbawione praw miejskich i włączone do gminy).

Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Blich, Czystopady, Gontowa, Milno, Panasówka, Podbereźce, Ratyszcze, Reniów, Seretec, Wertełka i Zagórze[2].

Pod okupacją do gminy dołączono pozbawione praw miejskich Załoźce[3].

Po II wojnie światowej obszar gminy znalazł się w ZSRR.

Przypisy

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 69, poz. 668
  3. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG