Dziennik Literacki

W dzisiejszym świecie Dziennik Literacki stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na technologię, Dziennik Literacki wywołał debatę i refleksję w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy z perspektywy historycznej, ekonomicznej, naukowej czy kulturowej, Dziennik Literacki był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez specjalistów i ekspertów w tej dziedzinie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu Dziennik Literacki i jego wpływowi na nasze codzienne życie.

Dziennik Literacki
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Austro-Węgry

Adres

Lwów

Wydawca

Wojciech Maniecki

Język

polski

Pierwszy numer

1852

Ostatni numer

1870

Redaktor naczelny

Karol Szajnocha

Dziennik Literacki – tygodnik wydawany we Lwowie 1852–1854 i 1856–1870[1][2], redagowany m.in. przez Jana Dobrzańskiego, Karola Szajnochę, J. Starkela i W. Łozińskiego.

Publikowało tam wielu pisarzy wyznających wówczas postępowe poglądy, m.in. Kornel Ujejski, Michał Bałucki, Platon Kostecki, Walery Łoziński, Adam Pajgert, Mieczysław Romanowski, Mieczysław Gwalbert Pawlikowski i Józef Szujski[3].

Przypisy

  1. Elektroniczna Baza Bibliografii Estreichera
  2. Czasopisma polskie wydane do 1845 r. w zbiorach Biblioteki W. Stefanyka we Lwowie
  3. Dziennik Literacki, Julian Krzyżanowski, Czesław Hernas (red.), Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, t. 1, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1984, s. 228, ISBN 978-83-01-05368-0.

Linki zewnętrzne