W dzisiejszym świecie Fabryczna Widzew stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy mówimy o Fabryczna Widzew jako postaci historycznej, abstrakcyjnej koncepcji czy aktualnym temacie, jego znaczenie i wpływ przekraczają bariery i granice, wpływając na ludzi w różnym wieku, kulturach i zawodach. W tym artykule będziemy starali się zbadać i przeanalizować różne aspekty związane z Fabryczna Widzew, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Fabryczna Widzew – obszar wyodrębniony w 2005 dla potrzeb Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi. Znajduje się na Widzewie, i swoim zasięgiem obejmuje północno-zachodnią część osiedla administracyjnego Stary Widzew, o powierzchni niespełna 1 km². Jest jednym z najmniejszych obszarów SIM w całym mieście.
Na terenie obszaru nigdy nie znajdowały się większe fabryki, stąd pojawiły się głosy o nonsensowności takiej nazwy (podobnie, jak w przypadku sąsiedniego obszaru Fabryczna). Zapewne argumentem do takich nazw była bliskość dworca Łódź Fabryczna. Natomiast dla wielu łodzian do określenia tego obszaru bardziej pasowałaby nazwa „Wodny Rynek”, silniej zakorzeniona w świadomości mieszkańców.
Granice obszaru przebiegają odpowiednio[1]: