W tym artykule poruszony zostanie temat Fabula palliata, który od lat jest przedmiotem zainteresowania i badań. Fabula palliata to koncepcja, która ma wpływ na różne obszary życia codziennego, od polityki po technologię, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W całej historii Fabula palliata odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu naszego postrzegania i podejmowania decyzji. Poprzez szczegółową analizę ten artykuł ma na celu zbadanie różnych aspektów Fabula palliata i jego wpływu w dzisiejszym świecie, zapewniając w ten sposób szerszą i pełniejszą wizję tego niezwykle istotnego tematu.
Fabula palliata (także palliata, od łac. pallium – grecki rodzaj płaszcza) – rzymska odmiana komedii, powstała z tłumaczeń i parafraz greckiej komedii nowej[1][2], reprezentowana głównie przez utwory Plauta i Terencjusza[3].
Łacińskie utwory z tego gatunku zachowywały zazwyczaj postacie bohaterów i zarys fabuły greckiego pierwowzoru, ale charakteryzowały się dostosowaniem świata przedstawionego do realiów Rzymu. W warstwie językowej rzymscy dramaturdzy stosowali gry słów typowe dla łaciny w miejsce figur właściwych grece[3]. W niektórych przypadkach jedna sztuka rzymska oparta była na wątkach z dwóch dramatów greckich[1].
Przedstawicielami fabula palliata obok Plauta i Terencjusza byli Cecyliusz Stacjusz i Sekstus Turpiliusz[1]. Za twórcę gatunku uważa się żyjącego w II wieku p.n.e. Gnejusza Newiusza[2].