W tym artykule dokładnie zbadamy Felga i jego liczne implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Felga był przedmiotem debaty i analiz w różnych obszarach. Przez lata Felga okazał się tematem interesującym nie tylko specjalistów i naukowców, ale także ogół społeczeństwa. W tym artykule postaramy się rzucić światło na najważniejsze aspekty Felga, analizując jego ewolucję w czasie i badając różne punkty widzenia na ten temat. Przygotuj się na intrygującą podróż odkrywczą na temat Felga i jego wielu aspektów!
Felga – metalowa część koła, na którą nakładana jest opona[1].
We współczesnych samochodach felga ma za zadanie wentylować elementy układu hamulcowego (tarczę/bęben, przewody hamulcowe, zacisk). Felgi najczęściej są wykonywane ze stopu aluminium lub stali, a felgi wyczynowe z lekkiego i wytrzymałego magnezu lub włókna węglowego.
Felgi dzieli się na kilka typów:
W przypadku felg aluminiowych podczas produkcji stosuje się następujące metody[2]:
Produkcja felg stalowych[4] różni się od technologii stosowanych do wykonania obręczy aluminiowych. Wykorzystuje się do niej dwa kawałki stali, a cały proces składa się z kilku części, osobnych dla obręczy i tarczy. W przypadku obręczy wykonuje się kolejno:
Tarcza natomiast wycinana jest do odpowiedniego rozmiaru, a następnie tłoczone są w niej wszystkie niezbędne punkty montażowe (na śruby i montaż na osi) oraz otwory odpowiedzialne za odprowadzanie ciepłego powietrza.
Po wykonaniu obu części są one łączone i poddawane lakierowaniu.
Do kluczowych parametrów felg zalicza się[5]:
Średnica obręczy – jeden z najważniejszych parametrów, decydujących nie tylko o możliwości montażu felgi do konkretnego auta, ale również o wyglądzie. Wyrażana jest w calach. Do niej dobierane są opony, na których oznaczona jest literą R i znajdującą się po niej liczbą, np. dla felg 16” oznaczenie opon to R16.
Szerokość – jest ściśle powiązana ze średnicą, im większa felga, tym będzie szersza. Szerokość określana jest w calach i mierzona od jednego do drugiego rantu obręczy.
Rozstaw śrub – to parametr mierzony w milimetrach i oznaczany ciągiem cyfr, np. 4x100, gdzie pierwsza liczba oznacza liczbę śrub montażowych, natomiast druga średnicę okręgu, na jakim zostały rozstawione otwory.
ET – nazwa tego parametru pochodzi od niemieckiego Einpress Tiefe, czyli „głębokość osadzenia”. Decyduje o tym, jak mocno wysunięta będzie obręcz w nadkolu. Parametr wyrażany jest w milimetrach i może mieć wartość dodatnią, ujemną bądź zerową.
Profil kołnierza – informuje o kształcie łączenia stopki z obręczą i rodzaju pojazdu, do jakiego przeznaczona jest dana felga. Oznaczany jest za pomocą liter:
Profil przekroju felgi – ten parametr określa sposób uformowania powierzchni ukrytej pod oponą. Obecnie stosowane są następujące oznaczenia:
Średnica otworu centralnego – jej szerokość wyraża się w milimetrach, a zapisywana jest po oznaczeniu profilu przekroju felgi, np. kod H 57 oznacza średnicę otworu centralnego mierzącą 57 mm.
Najpopularniejsze wzory tarcz w felgach stalowych i aluminiowych: