W dzisiejszym świecie Festiwal Warszawa Singera zajmuje centralne miejsce w społeczeństwie, czy to ze względu na jego znaczenie w sferze kulturowej, politycznej, historycznej czy społecznej. Jego wpływ rozprzestrzenił się na przestrzeni lat, wywierając znaczący wpływ na życie ludzi i wydarzenia historyczne. Dlatego konieczne jest głębsze zagłębienie się w badania i analizę Festiwal Warszawa Singera, aby zrozumieć jego znaczenie i wpływ na rozwój ludzkości. W tym artykule zagłębimy się w świat Festiwal Warszawa Singera, badając jego różne aspekty i wpływ w różnych kontekstach.
Festiwal Warszawa Singera, pełna nazwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera[1] – impreza kulturalna odbywająca się od 2004 roku w Warszawie.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Shalom, która została powołana w 1988 roku z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer. Celem Fundacji jest popularyzacja kultury żydowskiej.
Festiwal miał swoją premierę w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin związanego z Warszawą żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera[2]. Od początku swojego istnienia festiwal promowany jest przy pomocy logo – postaci powstałej z połączenia skrzypka na dachu (symbolu kultury żydowskiej) i Warszawskiej Syrenki (symbolu Warszawy). Autorem symbolu festiwalu jest Lech Majewski.
Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, na wysokim poziomie artystycznym[1]. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. Centrum wydarzeń festiwalowych są plac Grzybowski i ul. Próżna[3].
Podczas festiwalu występowali m.in. Nigel Kennedy, David Krakauer, Zakopower, Benzion Miller, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, Kroke, Svetlana Portnyansky, Trombenik, Marcin Bolldorf, Sebastian Szulfer, Matt Herskowitz, Piotr Paziński, Lydia Sarfati, Janusz Tencer i The Klezmatics. Gośćmi byli m.in. Hanna Krall, Magdalena Gessler i Michał Piróg.