W tym artykule przeanalizujemy Fiołek wonny, temat, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie. Fiołek wonny to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób ze względu na jego znaczenie w różnych obszarach, od nauki po kulturę popularną. Co więcej, Fiołek wonny był przedmiotem licznych debat i dyskusji, co przyczyniło się do wzrostu jego znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z Fiołek wonny, od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejszy wpływ. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zapewnić pełniejszy i głębszy wgląd w Fiołek wonny.
Fiołek wonny, fiołek pachnący (Viola odorataL.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce (Makaronezja, Wyspy Kanaryjskie)[3]. W Polsce średnio pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Uprawiany i często dziczejący.
Morfologia
Pokrój
Płożący, ze ścielącymi się rozłogami. Wysokość 5–10 cm.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od marca do kwietnia. Zasiedla widne lasy liściaste i ich skraje, zarośla, trawiaste polany, trawniki. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Glechometalia[4]. Jest rośliną półzimozieloną – część liści pozostaje do okresu wiosny. Rośnie na stanowiskach półcienistych lub cienistych, na glebie próchniczej, lekko wilgotnej[5].
Działanie: działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie i rozkurczowo. Upłynnia zalegający śluz w drogach oddechowych, ułatwiając jego wydalenie. Przedawkowanie powoduje nudności, wymioty i biegunkę.
Zbiór i suszenie: w porze kwitnienia. Surowiec suszy się w temp. 20–40 °C.
Sztuka kulinarna: liście fiołka można dodawać do wiosennych zup. Kwiaty dawniej kandyzowano, produkowano z nich syrop na kaszel[6] oraz używano ich do aromatyzowania octu.
Uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na swój bardzo przyjemny zapach oraz piękne kwiaty.
↑Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4. Brak numerów stron w książce
↑Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8. Brak numerów stron w książce