Flaga Asturii

W tym artykule poznamy fascynujący świat Flaga Asturii. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zagłębimy się w najbardziej istotne i nieznane aspekty tego zjawiska. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę postaramy się rzucić światło na Flaga Asturii i jego wpływ w różnych obszarach. Idąc tym tropem, odkryjemy, jak Flaga Asturii ewoluował na przestrzeni czasu, a także jakie ma konsekwencje dla naszego społeczeństwa. Bez wątpienia artykuł ten będzie niezbędnym przewodnikiem do zrozumienia znaczenia Flaga Asturii we współczesnym świecie.

Flaga Asturii
Asturina, Azuleste
Wariant flagi używany na masztach
Wariant flagi używany na masztach
Informacje
W użyciu

Flaga oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

19 grudnia 1990

Opis flagi

w polu czołowym złoty Krzyż Zwycięstwa na niebieskim tle

Warianty
Wariant flagi używany wewnątrz pomieszczeń
Wariant flagi używany wewnątrz pomieszczeń
W użyciu

Cywilna flaga i bandera Akceptowany wariant flagi

Proporcje

2:3

Wprowadzona

5 października 1981

Opis flagi

w polu centralnym złoty Krzyż Zwycięstwa na niebieskim tle

Formalny wariant flagi
Formalny wariant flagi
W użyciu

Akceptowany wariant flagi

Wariant flagi używany przez asturiańskich nacjonalistów
Wariant flagi używany przez asturiańskich nacjonalistów
Rekonstrukcja flagi, oparta o przeszłe obserwacjeFlaga średniowiecznego Królestwa Asturii, z dewizą „Ten znak chroni pobożnych, ten znak pokonuje wrogów”

Flaga Asturii pochodzi z początku XIX w. z okresu wojny na Półwyspie Iberyjskim, gdy Asturianie zjednoczyli się do walki z Francją napoleońską. Oryginalna wersja zawierała motto Asturias jamás vencida (Asturia nigdy niezwyciężona)[1].

Barwa błękitna jest symbolem Najświętszej Marii Panny. W środku płata jest sylwetka Krzyża Zwycięstwa(inne języki), który był przez Pelagiusza, założyciela monarchii Asturii, wysoko niesiony przed wojskiem w czasie bitwy z muzułmanami pod Covadongą w VIII wieku. Obecnie ten niemal metrowej wysokości, złoty, wysadzany kamieniami krzyż z relikwiarzem, jest przechowywany w katedrze w Oviedo. Na fladze, zawieszone są na krzyżu greckie litery alfa i omega, symbolizujące Chrystusa jako początek i koniec.

Przyjęta 30 grudnia 1981 roku[2]. Proporcje 2:3.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne