W dzisiejszym świecie Front Wyzwolenia Palestyny stał się tematem coraz większego zainteresowania szerokiego spektrum ludzi. Od ekspertów w tej dziedzinie po amatorów, Front Wyzwolenia Palestyny przyciągnął uwagę wielu osób i stał się istotnym i nieuniknionym tematem w różnych sferach życia. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na życie codzienne, Front Wyzwolenia Palestyny wywołał ciągłą debatę i zmotywował ekspertów do zagłębienia się w jego badania. W tym artykule zbadamy różne aspekty Front Wyzwolenia Palestyny i omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście.
Front Wyzwolenia Palestyny (arab. جبهة التحرير الفلسطينية) – polityczno-militarna organizacja terrorystyczna palestyńskich nacjonalistów.
Powstał w 1976 roku[1] lub 1977 roku[2], w następstwie rozłamu w organizacji Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny – Główne Dowództwo[1]. Założycielem formacji był Abu Abbas (właściwie Muhammad Zaidan)[1]. Abbas opuścił macierzystą grupę po tym, gdy jej przywódcy poparli działania Sił Zbrojnych Syrii wymierzone w struktury Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Libanie[3]. W kolejnych latach dochodziło do starć pomiędzy bojownikami LFWP–GD i FWP, walki nasiliły się po 13 sierpnia 1977 roku, kiedy bojownicy LFWP–GD zorganizowali ataki bombowe na biura FWP w Bejrucie, w zamachach zginęło wtedy około 200 osób[3].
W pierwszej połowie lat 80. wewnątrz Frontu wyłoniły się trzy mniejsze grupy: prosyryjska (Abdul Ghanim), prolibijscy sympatycy LFWP (Talaat Yaqub) i zwolennicy współpracy z OWP (Abu Abbas)[4][5][6][7]. Każda z grup zatrzymała pierwotną nazwę i uważała, że to ona jest kontynuacją organizacji-matki[2]. Podział frakcyjny ograniczył się w 1989 roku, kiedy frakcja Abbasa wchłonęła większość struktur rozłamowych[2]. Abbas stał na czele frakcji opowiadającej się za sojuszem z OWP, a sam w latach 1984–1991 wchodził w skład Komitetu Wykonawczego OWP. Frakcja ograniczyła współpracę z OWP po 1998 roku, kiedy to uznała, że kierownictwo organizacji jest zbyt ugodowe względem Izraela[6][7].
W przeszłości prowadził działalność terrorystyczną. Zamachy ograniczyły się po 2003 roku wraz z zatrzymaniem Abbasa przez Amerykanów[6][7]. Pojedyncze ataki przeprowadzone na izraelskie cele wojskowe odnotowano jeszcze w 2008 i 2010 roku[8].
W 1996 roku wziął udział w wyborach w Autonomii Palestyńskiej, zdobywając zaledwie 0,11% głosów[9]. W wyborach w 2006 roku startował pod nazwą „Męczennik Abu Abbas”, uzyskał w nich 0,30% głosów[10][11].
Obecnie struktury Frontu Wyzwolenia Palestyny znajdują się na obszarze Autonomii Palestyńskiej i południowego Libanu, prawdopodobnie formacja posiada przedstawicielstwo w Syrii. W przeszłości bazy Frontu znajdowały się też w Tunezji, Libii i Iraku[5][6][7][8].
W 2015 roku Departamentu Stanu USA szacował liczebność frakcji Abbasa na 50–500 członków aktywnych na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w południowym Libanie[8].
W przeszłości działalność Frontu wspierana i finansowana była przez Syrię, Irak i Libię[5].
Zdaniem Departamentu Stanu USA, formacja może być finansowana przez Iranu[15].
Wyznaje doktrynę skrajnie lewicową[9], a jego celem jest utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego[6][7].
Znajduje się na listach organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA[16] i Kanady[17]. Do 2011 roku znajdował się też na analogicznej liście Unii Europejskiej[18][19][20].