W tym artykule poruszymy temat Palestyński Ludowy Front Walki, który ma dziś ogromne znaczenie. Palestyński Ludowy Front Walki to temat, który wzbudził ogromne zainteresowanie w różnych obszarach, od polityki po naukę, poprzez kulturę i społeczeństwo w ogóle. Na przestrzeni dziejów Palestyński Ludowy Front Walki był przedmiotem badań i debat, wywołując sprzeczne opinie i prowokując do głębokich refleksji na temat jego wpływu na życie codzienne. W tym sensie niezbędna jest szczegółowa analiza różnych aspektów związanych z Palestyński Ludowy Front Walki, odniesienie się do jego implikacji i konsekwencji, a także możliwych rozwiązań, które mogą wyniknąć w wyniku jego obecności. Dlatego głównym celem tego artykułu jest przedstawienie szerokiego i aktualnego spojrzenia na Palestyński Ludowy Front Walki, aby promować krytyczną i konstruktywną refleksję na ten bardzo istotny temat.
Państwo | |
---|---|
Data założenia |
1967 |
Ideologia polityczna | |
Obecni posłowie |
0/132
|
Palestyński Ludowy Front Walki (arab. جبهة النضال الشعبي الفلسطيني, trb. dżbha an-Ndal asz-Sz`bi al-Flstini) – polityczno-militarna organizacja palestyńskich nacjonalistów, łącząca nacjonalizm z hasłami lewicowymi.
Powstał na Zachodnim Brzegu tuż przed wojną sześciodniową w 1967 roku[1]. Po klęsce Arabów w wojnie sześciodniowej przeniósł struktury do Jordanii, a po Czarnym Wrześniu do Libanu[1]. W latach 1971–1974 wchodził w skład al-Fatah, od 1973 lub 1974 roku ponownie jest odrębną organizacją[2][3]. W 1982 roku przeniósł swoją kwaterę główną do Syrii[1]. W 1988 roku był błędnie podejrzewany o przeprowadzenie zamachu nad Lockerbie[3].
Na Terytoriach Okupowanych cieszy się marginalnym poparciem[1]. W wyborach w Autonomii Palestyńskiej w 1996 roku uzyskał 0,76% głosów. W wyborach parlamentarnych w 2006 roku wystartował pod nazwą „Wolność i Sprawiedliwość Społeczna”, lista zdobyła 0,72% głosów[2][4][5][6].
W przeszłości należał do Frontu Odmowy[7] i Palestyńskiego Frontu Ocalenia Narodowego[8]. Od końca lat 80. zbliżył się do Organizacji Wyzwolenia Palestyny, której obecnie jest członkiem[1][9].
Organem prasowym grupy jest „Nidal al-Sha'b" (Walka Ludu). Przywódcy: Samir Ghusha, Khalid abd al-Majid, Ibrahim Halali Fattani (Abu Naif) i Mahmud Ibrahim (Abu Zijad)[10].
Wspierany był przez Syryjską Republikę Arabską[12] i Libię pod rządami Mu’ammara al-Kaddafiego[13][3].
Jest formacją nacjonalistyczną i lewicową, której celem jest utworzenie niepodległej Palestyny[12] i całkowita eliminacja Izraela jako państwa[14].