Fryderyk z Namur

Dziś Fryderyk z Namur jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na codzienne życie ludzi, znaczenie w środowisku akademickim czy wpływ na rozwój technologiczny, Fryderyk z Namur zdołał przyciągnąć uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. W miarę zagłębiania się w ten artykuł będziemy badać różne aspekty Fryderyk z Namur, jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa i jego potencjał na przyszłość. Od swoich początków do współczesnej ewolucji, Fryderyk z Namur okazał się tematem wartym analizy i refleksji, a ten artykuł ma na celu dokładne zbadanie go, aby zrozumieć jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Fryderyk z Namur
Data urodzenia

ok. 1070

Data śmierci

27 maja 1121

Biskup Liège
Okres sprawowania

1119–1121

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Sakra biskupia

Fryderyk z Namur (ur. ok. 1070, zm. 27 maja 1121) – biskup Liège od 1119 z rodu hrabiów Namur.

Życiorys

Fryderyk był młodszym synem hrabiego Namur Alberta III i Idy, córki księcia Saksonii Bernarda II[1]. W 1119 został biskupem Liège[1][2]. W staraniach o tę funkcję pokonał Aleksandra z Jülich, mimo że ten przekupił cesarza Henryka V – Fryderyka poparł arcybiskup Kolonii Fryderyk ze Schwarzenburga, a na synodzie w Reims wyświęcił go na biskupa papież Kalikst II. Fryderyk opanował Liège i obległ Aleksandra w Huy. Aleksander poddał się, lecz wkrótce Fryderyk zmarł i o otrucie go oskarżono Aleksandra[2].

Fryderyk został pochowany w katedrze w Liège i był czczony jako w Liège jako święty[3].

Przypisy

  1. a b Friedrich. Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung . . (niem.).
  2. a b Walter Kaemmerer: Alexander I.. W: Neue Deutsche Biographie. T. 1. Berlin: Duncker & Humblot, 1953, s. 193. (niem.).
  3. Alphonse Le Roy: Frédéric. W: Biographie nationale de Belgique. T. 7. Bruxelles: 1880-1883, s. 288–289. (fr.).