Garnizon Stanisławów

W tym artykule zagłębimy się w temat Garnizon Stanisławów, temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Garnizon Stanisławów był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach, czy to w sferze akademickiej, społecznej, politycznej czy kulturalnej. Od momentu pojawienia się Garnizon Stanisławów wzbudził duże zainteresowanie ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i wpływ na nasze życie. W tym artykule omówimy różne perspektywy i podejścia związane z Garnizon Stanisławów, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat.

Garnizon Stanisławów – duży garnizon wojskowy Rzeczypospolitej, garnizon wojsk austriackich, po 1945 wojsk radzieckich, a obecnie ukraińskich; artykuł zawiera kompleksy koszarowe, obiekty wojskowe, place ćwiczeń i wykazy stacjonujących w nim jednostek wojskowych w różnym przedziale czasowym.

Garnizon austriacki

Austriackie koszary kawalerii

Garnizon Wojska Polskiego II RP

Prestiż miasta w okresie II Rzeczypospolitej podnosił fakt, że było ono garnizonem wojskowym. Stacjonowały w nim między innymi:

Obsada personalna komendy placu

Obsada personalna komendy placu w marcu 1939[2][a]:

  • komendant placu – kpt. adm. (piech.) Bolesław Erland
  • referent mobilizacyjny i OPL – kpt. adm. (piech.) Stanisław Ciecimirski[b]

Zobacz też

Uwagi

  1. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[3].
  2. kpt. adm. (piech.) Stanisław Eugeniusz Józef Ciecimirski (ur. 13 listopada 1896 roku) żołnierz Legionów Polskich ps. „Kruk” był odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (trzykrotnie) i Srebrnym Krzyżem Zasługi[4].

Przypisy

Bibliografia