Dzisiaj Garnizon Wilno jest bardzo istotnym tematem, który wpływa na różne aspekty naszego życia. Jego wpływ rozciąga się na obszary takie jak technologia, zdrowie, polityka, kultura i społeczeństwo w ogóle. Jego znaczenie polega na wpływie, jaki ma na nasze codzienne decyzje, na sposób, w jaki odnosimy się do naszego otoczenia i na sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat. Na przestrzeni historii Garnizon Wilno ewoluował i wywołał znaczącą debatę, innowacje i zmiany. W tym artykule zbadamy, jak Garnizon Wilno ukształtował i wpłynął na naszą teraźniejszość oraz czego możemy się spodziewać po jej przyszłości.
1 pułk artylerii lekkiej Legionów – stacjonował w byłym klasztorze Kanoników Laterańskich na Antokolu; został on przejęty w XIX w. przez władze rosyjskie i zamieniony na koszary. Jego dowództwo kwaterowało w zabudowaniach klasztoru Bernardynów przy ul. św. Anny (Maironio).
pluton żandarmerii Wilno II (3 dywizjon żandarmerii)
Składnica Uzbrojenia OWar. „Wilno”
Składnica Materiału Intendenckiego nr 12
Wojskowy Sąd Okręgowy nr 3
Wojskowa Prokuratura Okręgowa nr 3
Wojskowy Sąd Rejonowy w Wilnie
Wojskowe Więzienie Śledcze nr 3 – pałac Słuszków przy ul. Tadeusza Kościuszki (T. Kosciuskos)
szpital garnizonowy – w pałacu Sapiehów przy ul. Sapieżyńskiej (L. Sapiegos). Na początku XIX w. został przejęty przez władze rosyjskie i zamieniony na szpital wojskowy. W tym charakterze służył także Wojsku Polskiemu; w budynku nadal znajduje się szpital.
Dom Żołnierza Polskiego – Rynek Kalwaryjski (między dzisiejszymi ulicami H. Manto, Turgaus, Rinktines). Mieściły się w nim m.in. Teatr Żołnierski oraz Towarzystwo Wiedzy Wojskowej. Budynek nie istnieje.
boisko sportowe przy ul. Kościuszki, wybudowane w latach 1923–1924 przez 6 pułk piechoty Legionów jako stadion pułkowy – (aktualnie jako stadion miejski)
↑Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[12].
↑Obok koszar wybudowana została kolonia domków oficerskich i podoficerskich, obecnie zostały odremontowane i przekazane władzom cywilnym.
↑Kazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. s. 36.
↑Pierwotnie rosyjski sąd wojenny, następnie siedziba litewskiej „Taryby”, a od 1919 roku – Urzędu Generalnego Komisarza Ziem Wschodnich. Przejęty przez wojsko i przeznaczony na Dom Oficera.
Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. T. 29. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Biblioteka Jagiellońska, 2006. ISBN 83-7188-899-6.
Wacław Stachiewicz: Wierności dochować żołnierskiej : przygotowania wojenne w Polsce 1935–1939 oraz kampania 1939 w relacjach i rozważaniach szefa Sztabu Głównego i szefa Sztabu Naczelnego Wodza. Warszawa: „Rytm”, 1998. ISBN 83-86678-71-2.
Przegląd Wojskowo-Historyczny: Sprawozdanie „Podróż studyjna Wojskowego Biura Badań Historycznych na Litwę;