W tym artykule będziemy eksplorować fascynujący świat Gerard Górnicki i odkrywać jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Niezależnie od tego, czy mówimy o wpływie Gerard Górnicki na dzisiejsze społeczeństwo, jego znaczeniu w historii, znaczeniu w dzisiejszym świecie, czy też o jego wpływie na przyszłość, nie można zaprzeczyć, że Gerard Górnicki odgrywa fundamentalną rolę w naszym życiu. Na tych stronach przyjrzymy się różnym perspektywom i przeanalizujemy, jak Gerard Górnicki ukształtował i nadal będzie kształtować nasz świat. Przygotuj się więc na ekscytującą podróż, podczas której odkryjemy wiele aspektów Gerard Górnicki i jego implikacji w naszej rzeczywistości.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data śmierci | |
Narodowość | |
Alma Mater | |
Dziedzina sztuki | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Gerard Górnicki (ur. 13 sierpnia 1920 w Strzyżowie, zm. 31 lipca 2008) – polski prozaik, publicysta, felietonista oraz autor sztuk scenicznych.
Syn Stanisława i Zofii z domu Korolewicz[1]. W latach poprzedzających II wojnę światową był piłkarzem klubu Resovia Rzeszów. W pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej, we wrześniu 1939, wziął udział w dwóch meczach rozegranych przez Sokoła Strzyżów z drużyną austriackiej jednostki pancernej Wehrmachtu, stacjonującej w budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”[2]. Wszedł w skład pierwszej znanej zbrojnej grupy dywersyjnej w Strzyżowie, którą utworzył i dowodził kpr. pchor. Zygmunt Patryn ps. Słowik[3][a]. Pod koniec 1940 został aresztowany na podstawie donosu za uchylanie się od służby w Baudienście i osadzony wraz z Kazimierzem Koczelą i Marianem Żydzikiem w centralnym obozie karnym tej formacji w Dębie (S-Lager Deba), skąd zbiegł jeszcze w grudniu 1940[1][5].
Po ucieczce przebywał w Zakliczynie nad Dunajcem, korzystając z opieki miejscowej aptekarki Aleksandry Ottman, zaangażowanej w konspirację ciotki swojej narzeczonej Marii Gardulanki[1][6]. Od października 1941 do kwietnia 1942 ukrywał się w klasztorze reformatów w Zakliczynie dzieląc celę z ks. Alojzym Jońcem, po czym przeniósł się do mieszkania Flakowiczowej[b] i w kwietniu 1942 wstąpił do Armii Krajowej[1]. Mieszkał następnie w willi Zofiówka przy ul. Jagiellońskiej, do której lokatorów należały w tym okresie siostry gen. Bernarda Monda Zofia Mondówna i Henryka Mościskierowa oraz wysiedlony z Wielkopolski prawnik i działacz Stronnictwa Narodowego Tadeusz Musiał[1][7]. W 1943 zdał tajną maturę, po czym włączył się do tajnego nauczania w mieszkaniu byłego starosty wrzesińskiego Adama Charkiewicza w willi Koci Zamek blisko Zofiówki, współorganizując egzaminy maturalne w 1944[1][8]. Po zakończeniu szkolenia wojskowego został dowódcą drużyny I plutonu („Zagłoba”) Placówki AK Zakliczyn („Zygmunt I”[c]) w stopniu kaprala[1]. Organizował szkolenia żołnierzy w klasztorze reformatów, wziął udział w akcji dywersyjnej „Turek” ppor. S. Stacha ps. Turek w Zawadzie Lanckorońskiej, Melsztynie i na zaporze w Rożnowie[1].
Po zakończeniu wojny w grudniu 1945 poślubił w kościele reformatów w Zakliczynie swoją narzeczoną z lat okupacji, Marię Gardulankę[1]. W 1947 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego[1]. Według własnej relacji przeszedł przez więzienie karno-śledcze Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przy ul. Montelupich w Krakowie, następnie ukrywał się w Cieplicach Śląskich-Zdroju, przystąpił do aplikacji sędziowskiej[5].
Od 1951 mieszkał w Poznaniu, gdzie do 1980 pracował w szkolnictwie. Debiutował w 1955 na łamach dziennika „Gazeta Poznańska” jako prozaik. Należał do PZPR[10], utrzymywał kontakty z czołowymi polskimi literatami[5]. Podróżował po Europie i Azji[5].
Został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu[11] (aleja zasłużonych).
Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury[10]. Otrzymał dwukrotnie nagrodę miasta Poznania w 1968 i 1975. W 1996 za dorobek badawczo-naukowy na temat powstania wielkopolskiego wyróżniony statuetką „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”, przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[12].