Gordon Freeman

W dzisiejszych czasach Gordon Freeman to temat, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od polityki po zdrowie, modę i technologię, Gordon Freeman stał się powracającym tematem rozmów. Opinie na ten temat są zróżnicowane i spolaryzowane, co wywołało wzbogacającą, a czasem gorącą debatę. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Gordon Freeman i jego wpływowi na nasze obecne społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni lat i prognozę na przyszłość. Bez wątpienia Gordon Freeman to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i zasługuje na głęboką i dobrze uargumentowaną refleksję.

Gordon Freeman
Postać z serii Half-Life
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Half-Life

Ostatnie wystąpienie

Half-Life: Alyx

Twórca

Chuck Jones (Half-Lifegrafika koncepcyjna)
Dhabih Eng (Half-Life 2 – grafika koncepcyjna)
Marc Laidlaw (biografia)
Gabe Newell (imię i nazwisko)[1]

Dane biograficzne
Pochodzenie

Seattle

Płeć

mężczyzna

Inne informacje
Zajęcie

naukowiec w Black Mesa Research Facility
przywódca ruchu oporu (Half-Life 2 i późniejsze)

Cosplay Gordona Freemana z działem grawitacyjnym (Otakon 2008)

Gordon Freeman – postać fikcyjna, główny bohater serii gier komputerowych pod tytułem Half-Life.

Projekt postaci

Prezes Valve Corporation i reżyser gry Half-Life, Gabe Newell, wymyślił nazwisko „Gordon Freeman” podczas rozmowy ze scenarzystą gry, Markiem Laidlawem, w swoim samochodzie. Laidlaw pierwotnie nazwał postać „Dyson Poincaré” łącząc nazwiska fizyka i filozofa, Freemana Dysona, oraz matematyka Henriego Poincaré. Wizerunek Gordona dla gry Half-Life 2 został stworzony poprzez wymieszanie zdjęć twarzy czterech osób. Wcześniejszy model bohatera znany jako „Iwan, kosmiczny motocyklista”[2] (ang. Ivan the Space Biker) posiadał pełną brodę, która z czasem została przycięta. Inne iteracje konceptu postaci zawierały hełm, kucyk i różne rodzaje okularów[3].

Gordon wyposażony jest w ochronny kombinezon HEV, chroniący przed promieniowaniem, wyładowaniami energii i urazami. W pierwszej grze korzysta z modelu HEV wz. IV (Mark IV), a w kolejnych – z jego ulepszonych wersji[4][5]. Ma też do dyspozycji działo grawitacyjne (ang. gravity gun), pozwalające na manipulację innymi przedmiotami, np. przyciągnięcie beczki i wyrzucenie jej w powietrze[6].

Przypisy

  1. Valve Corporation, Half-Life 2: Raising the Bar (ang.).
  2. Aktualizacja z okazji 25. rocznicy Half-Life , Valve Corporation .
  3. David Hodgson, Half-Life 2: Raising the Bar, 23 listopada 2004, ISBN 978-0-7615-4364-0 (ang.).
  4. Aktualizacja z okazji 25. rocznicy Half-Life , Half-Life , Cytat: Witamy w kombinezonie HEV, wz. IV..
  5. Oficjalna strona gry Half-Life 2 .
  6. Gravity Gun – #5 Top Video Game Weapons , IGN (ang.).