W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Gołąbek długoczuby, analizując jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i jego wpływ na różne aspekty naszego życia. Od jego powstania i ewolucji po wpływ na kulturę popularną, poprzez zaangażowanie w sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Przeanalizujemy także opinie ekspertów i różne perspektywy istniejące wokół Gołąbek długoczuby, aby zapewnić globalną i kompletną wizję tego szerokiego i złożonego tematu. Idąc tym tropem, zagłębimy się w głęboką refleksję, która pomoże nam lepiej zrozumieć znaczenie Gołąbek długoczuby w bieżącym kontekście.
Gołąbek długoczuby[4], aborygenek długoczuby (Ocyphaps lophotes) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodzinygołębiowatych (Columbidae). Zamieszkuje endemicznieAustralię, gdzie jest ptakiem pospolitym. Nie występuje tylko na porośniętych dżunglą krańcach północnych kontynentu oraz na całkowicie pozbawionych wody obszarach pustynnych środkowej i południowej Australii. W Europie hodowany jako ptak ozdobny.
Systematyka
Jedyny przedstawiciel rodzajuOcyphaps zaliczanego do podrodziny treronów (Raphinae)[4]. Przez niektórych autorów bywał umieszczany w rodzaju Geophaps. Najbliżej spokrewnionym gatunkiem jest aborygenek lancetoczuby (Geophaps plumifera)[2]. Wyróżnia się dwa podgatunkiO. lophotes[5][2]:
O. l. whitlocki Mathews, 1912 – północno-zachodnia Australia
O. l. lophotes (Temminck, 1822) – północno-wschodnia, środkowa, południowa, wschodnia Australia
Cechy gatunku
Samiec i samica mają jednakowe ubarwienie: popielate gardło, pierś i brzuch, głowa i wierzch ciała sinoszary, boki u nasady szyi z fioletowym nalotem. Charakterystyczny długi, ciemny i wąski czub na głowie. Wokół oka gruba, czerwona obwódka. Skrzydła szarobrązowawe, jasne, w wyraźne czarne prążki. Na każdym skrzydle turkusowe lusterko i sąsiadujący z nim fioletowy rząd piórek. Ogon ciemny, prawie czarny z białymi krawędziami sterówek. Charakterystyczne, krótkie skoki kontrastują z długimi, silnymi palcami nóg[6].
Preferuje głównie przestrzenie otwarte: łąki, pola uprawne i rzadsze lasy. Występuje często w pobliżu siedzib ludzkich, także na polach golfowych, w parkach.
Pożywienie
Przede wszystkim znajdowane na ziemi nasiona i młode pędy roślin. Zjada wiele nasion szkodliwych chwastów.
Zachowanie
Ptak osiadły, przebywa parami lub w niewielkich grupach. Żeruje na ziemi, skąd zrywając się głośno, uderza skrzydłami, wydając metaliczne dźwięki, wyraźnie też słychać świst poruszanych skrzydeł. Służy to zarówno za sygnał ostrzegawczy dla pozostałych ptaków, jak i odwrócenie uwagi drapieżnika od osobników, które są jeszcze na ziemi.
Rozmnażanie
Podczas zalotów samiec wydaje przytłumione, niskie dźwięki brzmiące jak wump wump. Rozpościera też skrzydła i ogon i wykonuje skłony głową[6]. Para buduje płytkie gniazdo wśród wysokich krzewów lub na drzewie, nie wyżej niż 3 metry nad ziemią. Samica składa 2 błyszczące jaja. Wysiaduje je sama, choć czasem zdarza się, że bierze w tym udział również samiec. Pisklęta wylęgają się po 18 dniach i pozostają w gnieździe 3 tygodnie. Po jego opuszczeniu są dokarmiane przez rodziców jeszcze około 15 dni[6].