W tym artykule zbadamy fascynujący świat Grupa Pazyfae i wszystko, co może obejmować ta koncepcja. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Grupa Pazyfae był przedmiotem debaty, badań i refleksji na przestrzeni dziejów. Na stronach tego artykułu zagłębimy się w wiele aspektów Grupa Pazyfae, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i jego wpływ na nasze życie. Krytycznym i refleksyjnym okiem przyjrzymy się roli, jaką odgrywa Grupa Pazyfae w naszym nowoczesnym społeczeństwie i jego ewolucji w czasie. Przygotuj się na fascynującą podróż przez Grupa Pazyfae i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania ta koncepcja.
Grupa Pazyfae – duża grupa zewnętrznych, nieregularnych księżyców Jowisza, poruszających się ruchem wstecznym, po orbitach o inklinacji w zakresie w przybliżeniu 147°-158°.
Grupa ta jest znacznie rozproszona, a także zróżnicowana pod względem barwy powierzchni. W szczególności Pazyfae cechuje neutralna, szara barwa powierzchni, podczas gdy Megaclite i Callirhoe są lekko czerwonawe. To sugeruje, że księżyce z tej grupy mogą nie mieć wspólnego pochodzenia, chociaż mogą pochodzić np. z rozpadu dwóch ciał, których największymi pozostałymi fragmentami są Pazyfae i Sinope.
Satelity z grupy Pazyfae mają:
W zestawieniu nie uwzględniono wstępnych parametrów orbit dla księżyców, które mogą należeć do tej grupy. Ich precyzyjne wyznaczenie jest niezbędne, żeby określić przynależność.
Do grupy tej należą (w kolejności od Jowisza):
Oraz najprawdopodobniej: S/2003 J 23 i S/2003 J 4. Aby to potwierdzić, potrzebne jest jednak dokładniejsze wyznaczenie parametrów ich orbit.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) rezerwuje nazwy pochodzące z mitologii greckiej, kończące się na "-e" dla księżyców Jowisza krążących po orbitach wstecznych.