Grupa Pazyfae

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Grupa Pazyfae i wszystko, co może obejmować ta koncepcja. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Grupa Pazyfae był przedmiotem debaty, badań i refleksji na przestrzeni dziejów. Na stronach tego artykułu zagłębimy się w wiele aspektów Grupa Pazyfae, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i jego wpływ na nasze życie. Krytycznym i refleksyjnym okiem przyjrzymy się roli, jaką odgrywa Grupa Pazyfae w naszym nowoczesnym społeczeństwie i jego ewolucji w czasie. Przygotuj się na fascynującą podróż przez Grupa Pazyfae i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania ta koncepcja.

Grupa Pazyfae – duża grupa zewnętrznych, nieregularnych księżyców Jowisza, poruszających się ruchem wstecznym, po orbitach o inklinacji w zakresie w przybliżeniu 147°-158°.

Charakterystyka

Księżyce nieregularne Jowisza; grupa Pazyfae znajduje się poniżej osi i=0, razem z grupami Ananke i Karme.
Grupa Pazyfae. Na osiach odłożone są odpowiednio: odległość od Jowisza w Gm oraz inklinacja orbity. Wielkość kółek reprezentuje względne rozmiary księżyców.
Porównanie parametrów grup księżyców nieregularnych, krążących po orbitach wstecznych.

Grupa ta jest znacznie rozproszona, a także zróżnicowana pod względem barwy powierzchni. W szczególności Pazyfae cechuje neutralna, szara barwa powierzchni, podczas gdy Megaclite i Callirhoe są lekko czerwonawe. To sugeruje, że księżyce z tej grupy mogą nie mieć wspólnego pochodzenia, chociaż mogą pochodzić np. z rozpadu dwóch ciał, których największymi pozostałymi fragmentami są Pazyfae i Sinope.

Satelity z grupy Pazyfae mają:

W zestawieniu nie uwzględniono wstępnych parametrów orbit dla księżyców, które mogą należeć do tej grupy. Ich precyzyjne wyznaczenie jest niezbędne, żeby określić przynależność.

Księżyce

Do grupy tej należą (w kolejności od Jowisza):

Oraz najprawdopodobniej: S/2003 J 23 i S/2003 J 4. Aby to potwierdzić, potrzebne jest jednak dokładniejsze wyznaczenie parametrów ich orbit.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) rezerwuje nazwy pochodzące z mitologii greckiej, kończące się na "-e" dla księżyców Jowisza krążących po orbitach wstecznych.