Halina Minkisiewicz-Latecka

Dzisiaj porozmawiamy o Halina Minkisiewicz-Latecka. Jest to temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem i niewątpliwie ma znaczący wpływ na nasze życie. Halina Minkisiewicz-Latecka to coś, z czym wszyscy możemy się utożsamić w taki czy inny sposób, ponieważ jest obecny w różnych aspektach naszego codziennego życia. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Halina Minkisiewicz-Latecka, analizując jego znaczenie, wpływ na społeczeństwo i wpływ, jaki ma na nasze codzienne życie. Ponadto omówimy niektóre perspektywy i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić pełniejszy i świadomy pogląd na Halina Minkisiewicz-Latecka. Przygotuj się na fascynującą podróż odkrywczą!

Halina Minkisiewicz-Latecka
Data i miejsce urodzenia

13 lutego 1925
Nowy Tomyśl

Data i miejsce śmierci

27 marca 2009
Łódź

Posłanka VIII kadencji Sejmu PRL
Okres

od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985

Przynależność polityczna

Stronnictwo Demokratyczne

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Grób Haliny Minkisiewicz-Lateckiej na Starym Cmentarzu w Łodzi

Halina Maria Minkisiewicz-Latecka (ur. 13 lutego 1925 w Nowym Tomyślu, zm. 27 marca 2009 w Łodzi) – polska adwokatka i działaczka społeczna, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji (1980–1985).

Życiorys

W 1949 wstąpiła do Stronnictwa Demokratycznego[1]. W 1951 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowała jako starszy ekonomista w Dziale Zatrudnienia i Pracy Zjednoczonego Przemysłu Roszarniczego. Później związana ze Zjednoczeniem Przemysłu Lniarskiego w Łodzi. W latach 1961–1964 odbyła aplikację adwokacką w Łodzi. Od 1965 pracowała jako adwokatka w Radomsku, później w Łodzi. Od 1961 należała do Zrzeszenia Prawników Polskich.

Od 1953 do 1955 zasiadała w Miejskiej Radzie Narodowej we Wrocławiu z ramienia SD. W latach 1980–1985 pełniła mandat posłanki na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Łódź Bałuty. Była członkiem Komisji Pracy i Spraw Socjalnych, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości oraz Kultury i Sztuki (później: Kultury). 8 października 1982 jako jedna z 5 posłów SD głosowała przeciwko nowej ustawie o związkach zawodowych, która delegalizowała Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, za co została ukarana zawieszeniem w prawach członka partii i wyłączona z prac Klubu Poselskiego SD.

Społecznie pracowała w poradni prawnej Ligi Kobiet oraz w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej[1].

Pochowana na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi, w części katolickiej.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia