Henryk Starikiewicz

W dzisiejszym świecie Henryk Starikiewicz stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę zawodową, akademicką czy osobistą, Henryk Starikiewicz budzi zainteresowanie osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Jego wpływ i znaczenie rozciągają się na całą historię i obejmują różnorodne aspekty wpływające na dzisiejsze społeczeństwo. W tym artykule szczegółowo zbadamy wiele aspektów Henryk Starikiewicz, od jego pochodzenia i ewolucji po jego implikacje w różnych kontekstach. Celem dogłębnej i wyczerpującej analizy jest rzucenie światła na złożoność i wymiary Henryk Starikiewicz, aby zapewnić wszechstronną perspektywę zachęcającą do refleksji i zrozumienia.

Henryk Starikiewicz
Henas
Data i miejsce urodzenia

7 września 1955
Koronowo

Data śmierci

ok. 2 marca 2016

Narodowość

polska

Alma Mater

Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu

Dziedzina sztuki

malarstwo, rysunek, grafika

Ważne dzieła
  • cykle: Katedry polne
  • Bestiariusz
Nagrody

Henryk Ryszard Starikiewicz ps. „Henas” (ur. 7 września 1955[1] w Koronowie, zm. ok. 2 marca 2016) – polski artysta, malarz, rysownik i grafik[2]. Członek międzynarodowej grupy artystycznej Solaris[3]. Wieloletni nauczyciel Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu[4]. Laureat Medalu Młodej Sztuki (1989)[5].

Życiorys

Absolwent Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy[6]. Wyjechał do Poznania, gdzie studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1981 obronił dyplom pod okiem prof. Stanisława Teisseyre’a (1905-1988)[7].

Dwukrotnie (w 1984 i w 1987) został laureatem Konkursu Malarskiego im. Jana Spychalskiego[8].

Swoją twórczość przedstawiał na wielu wystawach w kraju i zagranicą[9] (m.in. na Węgrzech, w Niemczech, w Bułgarii, we Francji, w Belgii i w Wielkiej Brytanii)[7][10].

Został pochowany 7 marca 2016 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu[1][6].

Twórczość

Wybrane obrazy[11]

" class="mw-editsection-visualeditor">edytuj | edytuj kod]
  • 1985 – Alfred Hitchcock blues
  • 1986 – Szabloniasty
  • 1988 – Yupek
  • 1988 – Ciemny Krajobraz[9]
  • 1997 – Nieloty

O jego pracach

Tworzy metaforyczne kompozycje zwracające uwagę wyrafinowaną formą i wysublimowanym kolorytem. Bardzo istotną rolę w jego obrazach odgrywa światło na przemian rozproszone i skoncentrowane, aranżujące przestrzeń i nastrój obrazu[13].

Starikiewicz swym czystym architektonicznym widzeniem – ale naznaczonym mocną cienistością, jakimś kolorystycznym „defektem”, częściowym „daltonizmem” który jest, jak sądzę, jego istotnym znakiem rozpoznawczym, zdecydowanie odróżnia się od innych twórców, a także od kolorowej, słodkiej aż do znużenia ikonosfery współczesnego czasu. Sformułowanie „daltonistycznie” oznacza, że walorowe widzenie jest fundamentem widzenia artysty (i najprawdopodobniej każdego widzenia, choć sobie tego nie uświadamiamy) a co swoim malarstwem Starikiewicz jasno i konsekwentnie komunikuje. Ten rys jego twórczości na przestrzeni lat podlegając modyfikacjom, nie zmienia się zasadniczo[14].

Przypisy