Hipoteza Poincarégo

W dzisiejszym świecie Hipoteza Poincarégo to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na zdrowie, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w gospodarce światowej, Hipoteza Poincarégo stał się przedmiotem uwagi ekspertów, naukowców i ogółu społeczeństwa. W całej historii Hipoteza Poincarégo był przedmiotem debat i dyskusji, generując niezliczone opinie i perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Hipoteza Poincarégo, analizując jego ewolucję w czasie i jego dzisiejszą rolę. Od wpływu na technologię po znaczenie w sferze politycznej, Hipoteza Poincarégo nadal jest tematem powszechnego zainteresowania, który nadal budzi zainteresowanie i analizy.

Hipoteza Poincarégohipoteza dotycząca 3-wymiarowych rozmaitości topologicznych sformułowana w pracach Henriego Poincarégo w roku 1904[1]. Przez niemal sto lat nie udawało się jej dowieść ani obalić. Była jednym z problemów milenijnych, ogłoszonych przez Instytut Matematyczny Claya w roku 2000.

Dowód potwierdzający prawdziwość hipotezy zawarty jest w pracach rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana dotyczących hipotezy geometryzacyjnej Thurstona, opublikowanych w roku 2002 i 2003[2][3]. Prace Perelmana zostały zweryfikowane w roku 2006. Magazyn Science przyznał ostatecznemu rozstrzygnięciu hipotezy nagrodę „Breakthrough of the Year” roku 2006[4].

Hipoteza

Każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową, czyli brzegiem czterowymiarowej kuli[5].

Uogólniona hipoteza

Ogólniejsza wersja hipotezy sformułowana została przy użyciu terminów topologii algebraicznej:

Każda n-wymiarowa rozmaitość bez brzegu, zwarta i mająca typ homotopijny n-wymiarowej hipersfery jest homeomorficzna z n-wymiarową hipersferą.

Dla wymiaru 1 (czyli dla okręgu) i 2 (czyli dla sfery) dowody znane były od lat. Stephen Smale podał w 1961 dowód dla wymiarów większych niż 4, Michael Freedman w roku 1982 dla wymiaru 4[1].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne