Hypromeloza

W następnym artykule szczegółowo przeanalizujemy znaczenie Hypromeloza w obecnym kontekście. Hypromeloza stał się tematem o ogromnym znaczeniu we współczesnym społeczeństwie, wywołując debaty, sprzeczne opinie i niekończące się reperkusje w różnych obszarach. W całej historii Hypromeloza okazał się decydującym czynnikiem w ewolucji ludzkości, wpływając na aspekty kulturowe, społeczne, polityczne i ekonomiczne. W tym sensie kluczowe jest zrozumienie znaczenia Hypromeloza i jego wpływu na współczesny świat. Dzięki krytycznemu i analitycznemu podejściu zbadamy różne wymiary Hypromeloza i jego znaczenie w bieżącym kontekście, w celu przedstawienia kompleksowej wizji na ten temat będący przedmiotem ogólnego zainteresowania.

Hypromeloza
Identyfikacja
Numer CAS

9004-65-3

PubChem

24832095

DrugBank

DB00840

Klasyfikacja medyczna
ATC

S01KA02

Hypromeloza (łac. hypromellosum), skrótowiec od (hydroksypropylo)metyloceluloza, HPMCorganiczny związek chemiczny, pochodna celulozy, w której część grup hydroksylowych została alkilowana grupami metylowymi i 2-hydroksypropylowymi. Stosowana jako lek zwilżający, dodatek do żywności (E464), dodatek do klejów, farb, materiałów budowlanych i innych.

Ma postać białego, żółtawobiałego lub szarawobiałego proszku (lub granulek), higroskopijnego po wysuszeniu. Jest rozpuszczalna w wodzie, praktycznie nierozpuszczalna w etanolu, toluenie i acetonie[1].

Zastosowanie medyczne

Stosowana jako lek zwilżający rogówkę oraz spojówkę oka. Hypromeloza zastępuje łzy podczas niedostatecznej czynności gruczołów łzowych.

Wskazania
Przeciwwskazania
Działania niepożądane
  • podrażnienie oka
  • uszkodzenie rogówki
Preparaty
  • Artelac, Artelac Edo CL
  • KeratoStill
  • Tears Naturale II
Dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, jedną lub dwie krople do worka spojówkowego, od 3 do 10 razy na dobę.

Uwagi

Użyte konserwanty mogą zabarwiać miękkie szkła kontaktowe.

Bibliografia

  • Indeks leków Medycyny Praktycznej 2005, Kraków, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, ISBN 83-7430-006-X

Przypisy

  1. Farmakopea Polska VIII, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491, ISBN 978-83-88157-53-0.