Jest wiele rzeczy, które możemy powiedzieć o var1. Jego wpływ jest niezaprzeczalny, czy to w społeczeństwie, w historii, czy w naszym życiu osobistym. Wpływ zmiennej var1 jest tak ogromny, że moglibyśmy spędzać godziny na dyskusjach na temat jej konsekwencji. Od chwili narodzin do obecnej roli var1 pozostawił niezatarty ślad na świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty var1, od jego wpływu na kulturę popularną po znaczenie w dziedzinie nauki. Przygotuj się na zanurzenie się w fascynującym wszechświecie var1 i odkryj, jak ukształtował on świat, który znamy dzisiaj.
Producent | |
---|---|
Wydawca | |
Seria gier |
Indiana Jones |
Data wydania |
PS2, PSP |
Gatunek | |
Tryby gry |
gra jednoosobowa, tryb kooperacji (tylko Wii) |
Kategorie wiekowe |
ESRB: T |
Wymagania sprzętowe | |
Platforma | |
Nośniki | |
Kontrolery | |
Strona internetowa |
Indiana Jones and the Staff of Kings (Indiana Jones i berło królów) – historyczno-fantastyczna gra wideo wydana przez LucasArts na konsole Wii, Nintendo DS, PlayStation 2 i PlayStation Portable. Jest to trzecia gra trójwymiarowa w serii Indiana Jones, a jej poprzedniczki to Indiana Jones and the Infernal Machine oraz Indiana Jones and the Emperor’s Tomb. Fabuła gry jest umiejscowiona w 1939 roku, czyli rok po wydarzeniach z Ostatniej Krucjaty.
Fabuła gry różni się w zależności od wersji:
Gra rozpoczyna się w 1939 roku na pustyni w Sudanie. Indiana Jones znów natyka się na nazistów – tym razem robią wykopaliska blisko nibijskich piramid. Indy'emu udaje się znaleźć główny artefakt – złote Popiersie o Głowie Barana. Niestety przejmuje je Magnus Völler – rywal Indiany, który aktualnie pracuje z nazistami. Indy'emu udaje się wymknąć z obozu nazistów i odlecieć samolotem z kanionu.
Następnie Indy wyrusza do Chinatown w San Francisco zaniepokojony listem od swojego dawnego przyjaciela Archiego Tana, który chce z nim porozmawiać o zniknięciu Charlesa Kingstona (jego byłego nauczyciela) w 1933 roku i jego powiązaniu z tajemniczą Nefrytową Sferą. Indy spotyka córkę Tana, Suzie Tan, która zostaje niespodziewanie porwana przez organizację Hip Chen Tongów. Dowodzi nimi człowiek o ksywce Ślepy Kaczor, który wbrew pozorom potrafi znakomicie strzelać. Indy'emu udaje się uwolnić Suzie w fabryce fajerwerków (po drodze musi też zmierzyć się z ludźmi dawnego znajomego Lao Che w jego tawernie), a Ślepy Kaczor ginie porażony prądem.
Suzie oznajmia Indy'emu, że jej ojciec został porwany, a jego gabinet przeszukany. Indy odkrywa, że w gabinecie istnieje podziemne przejście do ukrytego pod fundamentami miasta statku – Gwiazdy Orientu. Był to XIX-wieczny statek handlowy zajmujący się przemytem towarów z Chin do Stanów Zjednoczonych. Po trzęsieniu w 1905 roku został zakopany pod miastem. Indianie udaje się pokonać Tongów, którzy ciągle deptali mu po piętach i znaleźć Nefrytową Sferę. Indy spotyka się z Magnusem, który jak się okazuje jest prawdziwym sprawcą porwania Archiego Tana. Indianie udaje się oszukać Magnusa i wraz z Archiem odbywają jazdę tramwajem linowym, podczas gdy ludzie Magnusa próbują ich zastrzelić z samochodów. Po udanej ucieczce, Indy stwierdza, że Kingston pozostawił Nefrytową Sferę, by wskazać mu drogę. Wyrusza więc tam, gdzie jego nauczyciel w 1922 roku odnalazł Sferę – do Panamy.
W Panamie Indy poznaje uroczą reporterkę Maggie O’Malley, która wraz z nim wyrusza w dół rzeki. Indiana przedostaje się najpierw do pobliskiej wioski, gdzie dostaje od tubylców klucz otwierający Panamską Świątynię, a następnie wyrusza w jej głąb. Po drodze napotyka też na dość trudnego przeciwnika – Sudao – jednego z ludzi Magnusa. Kiedy Indy dociera na szczyt Świątyni, za pomocą Sfery odnajduje Dziennik Kingstona, który informuje go o głównym obiekcie poszukiwań nazistów – Berle Królów, czyli laski Mojżesza, odpowiedzialnej za rozstąpienie Morza Czerwonego oraz dziesięć plag egipskich.
Indiana wyrusza do Stambułu, gdzie ma zamiar odnaleźć „Pasterza” o którym wspominał dziennik. W Pałacu Tokapi'ego, po starciu z nazistami i rozwiązaniu wielu zagadek odkrywa, że ów „Pasterz” to nazwa wielkiego wahadła, które wskazuje miejsce ukrycia Berła – jest nim pewne miejsce w Himalajach. Aby uciec przed nazistami Indy i Maggie jadą ulicami Stambułu na słoniu, a następnie lecą samolotem do Nepalu.
Tam Indy spotyka Kingstona, który od 1933 roku jest goszczony przez tubylców we wiosce u podnóży Świątyni Berła. Niestety Magnus odnajduje Świątynię (do której drogi jak się okazuje nie wskazywał tylko jeden „Pasterz”), więc Indy wyrusza by go powstrzymać. Przedostaje się do Świątyni i rozwiązując starożytne zagadki odnoszące się do scen z życia Mojżesza, znajduje Berło Królów. Jednak Magnus łapie Jonesa, przejmuje Berło i wysadza wejście do Świątyni (nie chce rozstrzeliwać Indy’ego). W międzyczasie okazuje się także, że Maggie nie jest reporterką, tylko pracującą dla brytyjskiego wywiadu agentką, która chce uniemożliwić przejęcie Berła faszystom. Indy'emu udaje się uciec i dostać na pokład sterowca Magnusa – Odina.
Tutaj Indy przedziera się przez szwadrony nazistów i dociera do głównego pomieszczenia w sterowcu, aby odzyskać Berło i uratować przyjaciół. Niestety nie udaje mu się to – Kingston zostaje zastrzelony osłaniając go przed kulą, a Magnus używa mocy Berła aby przenieść się, Indy’ego i Maggie na dno morskie – wody morza rozstępują się przed nimi. Dalej następuje pościg za Magnusem na motorze, pod koniec którego Indy odbiera Magnusowi Berło, jednocześnie spychając go w otchłań. Kiedy Indy i Maggie przedostają się na suchy ląd, Indy zamyka morze, zatapiając tym samym Odina.
Gra kończy się chwilą romantycznego pocałunku, podczas gdy laska Mojżesza zamienia się w węża i wyrusza w swoją drogę.
Gra zaczyna się już w San Francisco, gdzie Indy poszukuje Archiego Tana. Przyjaciel Tana, Loo Sing, informuje Indy’ego, że Archie został porwany przez Tongów. Suzie Tan pomaga Indy'emu odnaleźć wskazówki zostawione przez Archiego i dzięki nim Indy odnajduje ukryte przejście za gongiem w tawernie Lao Che, które prowadzi go do statku – Gwiazdy Orientu. Znajduje tam Nefrytową Sferę, a następnie dzięki podstępowi udaje mu się uwolnić Archiego i uciec Tongom na dachu tramwaju linowego. Archie oznajmił Indy'emu, że to Kingston polecił mu ukryć Sferę. Indy zdecydował się więc wyruszyć do Panamy.
W drodze do Świątyni, Indy poznaje Maggie O’Malley i jest zmuszony podjąć walkę na łodzi z nazistami, którzy chcą przejąć Sferę. Udaje mu się jednak dostać do Świątyni i odnaleźć notatki Kingstona. Tuż po ich przejrzeniu pojawia się Magnus i Indy jest zmuszony je zniszczyć.
Indy wyrusza do Paryża w poszukiwaniu tajemniczego „Pasterza” opisanego w notatkach Kingstona. W katakumbach pod miastem odnajduje tajemne przejście do Rzymskich rejonów miasta, gdzie ukryto grobowiec „Pasterza”. Rozwiązując zagadkę na grobowcu, Indy odkrywa, że Berło jest w Himalajach. Po wydostaniu się z katakumb, wsiada z Maggie do Orient Expressu i stacza kolejną walkę z nazistami na dachu pociągu. Udaje mu się odłączyć wszystkie wagony poza swoim, co powinno opóźnić Magnusa.
Indy odnajduje Kingstona, a następnie po pojawieniu się Magnusa, wyrusza na poszukiwanie Berła. Znajduje je w pobliskiej Świątyni, po przejściu wielu śmiercionośnych prób. Niestety w międzyczasie Magnus łapie Kingstona i Maggie, więc Indy jest zmuszony oddać Berło. Udaje mu się jednak przedostać na teren sterowca Magnusa (Odina) i odzyskać je. Kingston ginie biorąc na siebie strzał przeznaczony dla Indy’ego, a Indiana i Maggie wyskakują z Odina. Moc Laski powstrzymuje ich przed ciężkim upadkiem i rozstępuje przed nimi wody morza. Po dotarciu na suchy ląd Indy używa Berła, by rozdzielić sterowiec na pół i zamyka nad nim morze, w wyniku czego naziści i Magnus zostają zabici.
Indy pod koniec gry zastanawia się, co zrobić z Berłem, gdy nagle Laska przemienia się w węża. Indy i Maggie odchodzą w stronę zachodzącego słońca.
Jest to najbardziej różniąca się wersja gry, głównie z powodu innego producenta. Najważniejsze różnice: