Itch.io

Temat Itch.io ma ogromne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Wiele osób ma różne opinie na temat Itch.io, dlatego w tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i punktom widzenia na ten temat. Itch.io jest przedmiotem debaty od lat, a jego znaczenie pozostaje aktualne także dzisiaj. W tym artykule postaramy się rzucić światło na różne wymiary i aspekty związane z Itch.io, aby zaoferować naszym czytelnikom kompleksową i wzbogacającą wizję.

itch.io
Logo itch.io
Logo programu
Autor Leaf Corcoran
Pierwsze wydanie 2013
Platforma sprzętowa Windows, macOS, Linux, Android, iOS, HTML5
Rodzaj dystrybucja cyfrowa, zarządzanie prawami cyfrowymi, serwis społecznościowy
Strona internetowa

itch.ioplatforma dystrybucji cyfrowej gier komputerowych, założona w 2013 roku przez Leafa Corcorana. Itch.io umożliwia amatorskim twórcom gier łatwiejszą publikację swoich projektów bez konieczności podpisywania umów z dystrybutorem, jak w przypadku konkurencyjnego Steama stworzonego przez Valve Corporation[1]. Itch.io umożliwia publikację gier na platformach: Linux, Windows, macOS, Android, IOS oraz działających w przeglądarkach internetowych[2]; dotyczy to zarówno pełnych wersji, jak i niedokończonych projektów poddawanych pod osąd społeczności[1]. Z czasem itch.io stało się także platformą dystrybucji komiksów oraz ścieżek dźwiękowych[3], a także platformą wspierającą tzw. gry niezależne[4]. Popularność serwisu gwałtownie wzrosła wraz z publikacją na platformie gry Flappy Bird[1]. Już w 2018 roku liczba projektów obsługiwanych przez itch.io wyniosła 180 tysięcy, z ciągłą tendencją wzrostową[1]. W 2021 roku itch.io stał się aplikacją możliwą do pobrania na platformie Epic Games Store[5]. itch.io pomaga też w organizowaniu game jamów[6].

Fenomen itch.io wiąże się między innymi z przystępnością platformy dla osób zamieszczających gry o tematyce LGBT[7]. Jednakże ze względu na możliwość publikacji na platformie gier o treści pornograficznej itch.io napotykała na problemy we współpracy z niektórymi właścicielami platform sprzętowych; w 2021 roku Apple odmówiło współpracy z itch.io oraz Epic Games Store, uznając niektóre gry zamieszczane na tej pierwszej platformie jako „obraźliwe i przesycone seksem”; w efekcie aplikacja itch.io jest niemożliwa do pobrania w sklepie App Store[8].

Przypisy

  1. a b c d Patricia Hernandez, The game store that outshines Steam by staying small and weird , The Verge, 29 listopada 2018 (ang.).
  2. itch.io Review , PCMAG (ang.).
  3. itch.io: inkubator pomysłów i bazar pełen indyków | PIXELPOST , 30 marca 2020 (pol.).
  4. Adam Rosenberg, What is Itch.io? Indie games store is a vital source of creativity. , Mashable, 8 maja 2021 (ang.).
  5. Ana Diaz, Indie game store itch.io is joining the Epic Games Store , Polygon, 22 kwietnia 2021 (ang.).
  6. Hosting a game jam , itch.io (ang.).
  7. Chloe Spencer, Queer indie games deserve more recognition , TechRadar, 20 stycznia 2021 (ang.).
  8. Adi Robertson, Apple is using Itch.io’s ‘offensive and sexualized’ games as a cudgel against Epic , The Verge, 7 maja 2021 (ang.).

Linki zewnętrzne