Język kuvi

W tym artykule poruszymy temat Język kuvi, który wzbudził zainteresowanie wielu uczonych i specjalistów z różnych dziedzin wiedzy. Znaczenie Język kuvi przejawia się poprzez jego wpływ na społeczeństwo, kulturę, historię i rozwój człowieka. Z biegiem czasu Język kuvi wywołał debaty, badania i refleksje, które wzbogaciły zrozumienie tego zjawiska. Z różnych perspektyw i podejść przeanalizowano wiele aspektów Język kuvi, ujawniając jego złożoność i wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym sensie ten artykuł ma na celu zbadanie zjawiska Język kuvi w sposób kompleksowy i rygorystyczny, zapewniając szeroką i zaktualizowaną wizję tego tematu.

Kuvi
Obszar

Indie (stany Orissa i Andhra Pradesh)

Liczba mówiących

ok. 176 tys. (2001)

Pismo/alfabet

orija

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 3 zdecydowanie zagrożony
Ethnologue 5 rozwojowy
Kody języka
ISO 639-3 kxv
IETF kxv
Glottolog kuvi1243
Ethnologue kxv
WALS kuv
SIL kxv
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język kuvijęzyk drawidyjski używany przez ok. 176 tys. osób (2001)[1]. Jego użytkownicy zamieszkują głównie w stanach Orisa i Andhra Pradesh we wschodnich Indiach[1][2].

Klasyfikowany jest bądź w grupie południowo-centralnej języków drawidyjskich (Ethnologue)[1], wraz z np. telugu, bądź (w nieco starszej literaturze) w osobnej tzw. podrodzinie gondwańskiej (Majewicz).

Ethnologue wyróżnia trzy dialekty (laxmipur, rayagada, dongria khond)[1].

Potencjalnie zagrożony wymarciem[2].

Zapisywany jest pismem orija[1].

Przypisy

  1. a b c d e David M. Eberhard, Gary F. Simons, Charles D. Fennig (red.), Kuvi, Ethnologue: Languages of the World, wyd. 22, Dallas: SIL International, 2019 (ang.).
  2. a b van Driem 2007 ↓, s. 334.

Bibliografia