Język tulu

W tym artykule poruszony zostanie temat Język tulu, który w ostatnich latach wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od momentu pojawienia się Język tulu przyciąga uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. W trakcie pisania tego tekstu zbadane zostaną różne aspekty związane z Język tulu, takie jak jego pochodzenie, ewolucja, wpływ i możliwe przyszłe implikacje. Podobnie zostaną przeanalizowane różne perspektywy i podejścia, które pozwolą nam lepiej zrozumieć znaczenie Język tulu w bieżącym kontekście.

ತುಳು ಬಾಸೆ
Tulu base
Obszar

Indie (stany Karnataka i Kerala)

Liczba mówiących

ok. 2–2,5 mln

Pismo/alfabet

kannada, tulu

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 2 wrażliwy
Ethnologue 5 rozwojowy
Kody języka
ISO 639-3 tcy
IETF tcy
Glottolog tulu1258
Ethnologue tcy
WALS tul
SIL tcy
Występowanie
Ilustracja
Zasięg języka tulu na granicy Karnataki i Kerali
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język tulu – jeden z języków używanych w regionie Tulu Nadu w południowo-zachodnich Indiach. Należy do rodziny języków drawidyjskich. Mówi nim 2–2,5 milionów ludzi. Używany głównie w południowo-zachodniej części stanu Karnataka, a także w stanie Kerala. Oryginalne pismo tulu (podobne do pisma malajalam) jest obecnie rzadko używane. Czasami nadal zapisuje się w nim dzieła filozoficzne. Współcześnie język tulu zapisuje się zazwyczaj w południowoindyjskim piśmie kannada.

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne