Jan (książę Lüneburga)

W dzisiejszym świecie Jan (książę Lüneburga) to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje dzisiejsze znaczenie, wpływ na społeczeństwo czy znaczenie historyczne, Jan (książę Lüneburga) zdołał ustawić się jako temat ogólnego zainteresowania w sferze społecznej, kulturalnej, politycznej i gospodarczej. Na przestrzeni lat Jan (książę Lüneburga) był przedmiotem licznych badań, debat i kontrowersji, prowadzących do lepszego zrozumienia i analizy różnych jego wymiarów. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Jan (książę Lüneburga) i jego konsekwencje w naszym codziennym życiu, aby rzucić światło na temat, który nadal budzi duże zainteresowanie i ciekawość w dzisiejszym społeczeństwie.

Jan
ilustracja herbu
książę Brunszwiku i Lüneburga
razem z Albrechtem I Wielkim
Okres

od 1252
do 1267

Poprzednik

Otto I Dziecię

Następca

podział między Albrechta i Jana

książę Lüneburga
Okres

od 1267
do 13 grudnia 1277

Poprzednik

podział księstwa Brunszwiku i Lüneburga

Następca

Otto II Surowy

Dane biograficzne
Dynastia

Welfowie

Data urodzenia

ok. 1242

Data śmierci

13 grudnia 1277

Ojciec

Otto I Dziecię

Matka

Matylda

Żona

Liudgarda

Dzieci

Otto II Surowy,
Matylda,
Elżbieta,
Agnieszka,
Helena

Jan (ur. ok. 1242 r., zm. 13 grudnia 1277 r.) – książę Brunszwiku i Lüneburga wspólnie z bratem Albrechtem od 1252 r., po podziale w 1267 r. samodzielny książę Lüneburga, z dynastii Welfów.

Życiorys

Jan był synem księcia Brunszwiku i Lüneburga Ottona I Dziecięcia oraz Matyldy, córki margrabiego Brandenburgii Albrechta II. Po śmierci ojca objął tron książęcy w jego państwie wraz z bratem Albrechtem. Początkowo małoletni, znajdował się pod opieką brata, do realnych współrządów został dopuszczony po uznaniu za dorosłego w 1257 r. W 1267 r. zażądał podziału księstwa, podczas którego otrzymał jego północną część z Lüneburgiem (gdzie już wcześniej koncentrował swoją działalność). Akt ten zapoczątkował trwały podział księstwa brunszwicko-lüneburskiego, a Jan uznawany jest za założyciela starego domu lüneburskiego dynastii Welfów.

W 1273 r. przyznał monopol handlu solą miastu Lüneburg, co stanowiło znaczący impuls dla jego rozwoju. Przyznawał też przywileje innym miastom, m.in. Hanowerowi. Pozyskał od hrabiów Schwerina ważne tereny z Uelzen, które pozwoliły mu powiększyć i skonsolidować terytorium swojego księstwa.

Jan był żonaty od 1265 r. z Liudgardą, córką hrabiego Holsztynu Gerarda I. Z małżeństwa tego pochodził syn i następca Jana, Otto II Surowy oraz cztery córki: Matylda, Elżbieta, Agnieszka i Helena.

Bibliografia

  • Walter Deeters: Johann, Herzog von Braunschweig-Lüneburg. W: Neue Deutsche Biographie. T. 10. Berlin: Duncker & Humblot, 1974, s. 477–478. . (niem.).