Jan Janssen

Dziś Jan Janssen to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu powstania do chwili obecnej Jan Janssen wywarł ogromny wpływ na różne aspekty społeczeństwa, kultury i życia codziennego. Aby zrozumieć jego znaczenie i konsekwencje, jakie ma w dzisiejszym świecie, niezbędna jest większa wiedza na temat Jan Janssen. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Jan Janssen i jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie, oferując szczegółową analizę jego wpływu w różnych obszarach.

Jan Janssen
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Johannes Adrianus Janssen

Data i miejsce urodzenia

19 maja 1940
Nootdorp

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
złoto Sallanches 1964 Start wspólny
srebro Heerlen 1967 Start wspólny

Jan Janssen, właśc. Johannes Adrianus Janssen (ur. 19 maja 1940 w Nootdorp) – holenderski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

Kariera

Janssen rozpoczął swoją karierę jako zawodowiec w 1962 roku i od razu zwyciężył w mistrzostwach Zurychu. Dwa lata później, jako 23-latek zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata w Sallanches. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Heerlen był drugi. W zawodach tych lepszy był tylko Belg Eddy Merckx, a trzecie miejsce zajął Hiszpan Ramón Sáez. Wygrał też wyścig Paryż-Nicea w 1964 roku, Ronde van Nederland w 1965 roku, Brabantse Pijl i Bordeaux-Paryż w 1966 roku, Paryż-Roubaix Paryż-Luksemburg w 1967 roku, a dwa lata później był najlepszy w Grand Prix d’Isbergues. Ośmiokrotnie startował w Tour de France, wygrywając łącznie siedem etapów oraz trzykrotnie zdobywając zieloną koszulkę dla najlepszego sprintera (1964, 1965, 1967). W klasyfikacji generalnej był między innymi pierwszy w 1968 roku, drugi w 1966 roku oraz piąty rok później. Jego zwycięstwo w Tourze jest do dziś drugim pod względem najmniejszej różnicy czasów między zwycięzcą a drugim zawodnikiem. W 1967 roku pierwszy Holender w historii wygrał Vuelta a España, przy tym wygrywając też klasyfikację punktową oraz jeden etap. Rok później w tym samym wyścigu był szósty w klasyfikacji generalnej, pierwszy w punktowej oraz wygrał dwa etapy. W 1960 roku wystartował w wyścigu ze startu wspólnego podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie, zajmując 58. pozycję. Startował także w kolarstwie torowym, ale bez większych sukcesów. W 1973 roku zakończył karierę.

Bibliografia