Janusz Garlicki

W tym artykule zbadamy temat Janusz Garlicki z perspektywy wielowymiarowej, analizując jego implikacje w różnych kontekstach i jego dzisiejsze znaczenie. Zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na społeczeństwo, a także wyzwania i możliwości, jakie ze sobą niesie. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się odkryć różne aspekty Janusz Garlicki i jego wpływ w różnych obszarach, aby zapewnić wszechstronną wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego złożoność i zakres. Od aspektów historycznych po prognozy na przyszłość, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Janusz Garlicki, zachęcając czytelnika do refleksji i zakwestionowania własnego postrzegania tego tematu.

Janusz Garlicki
Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1923
Łódź

Data śmierci

11 marca 2015

Zawód, zajęcie

dziennikarz, pisarz

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Janusz Garlicki (ur. 23 lipca 1923 w Łodzi, zm. 11 marca 2015[1]) – polski dziennikarz, pisarz.

Życiorys

Karta rejestracyjna Janusz Garlicki jako więźnia w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Buchenwald

Urodzony w Łodzi, tam rozpoczął naukę w szkole średniej. Czas wojny spędził pod Warszawą, przed wybuchem powstania warszawskiego pracował w rzeźni miejskiej na Pradze. Aresztowany 7 sierpnia 1944 został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, a stamtąd do podobozu Katzbach we Frankfurcie nad Menem, który opuścił 24 marca 1945 w marszu śmierci udało mu się z niego uciec[2]. Po wojnie trafił do Włoch, do II Korpusu Wojska Polskiego, z armią został ewakuowany do Anglii. W wojsku kontynuował naukę w szkole II Korpusu w Matino – Włochy i w Cawthorne – Anglia.

Po powrocie do kraju w 1947 studiował socjologię, studiów nie ukończył. Pracował jako cenzor Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Łodzi[3].

Uprawiał dziennikarstwo, pisał na łamach „Głosu Robotniczego” i „Gazety Pomorskiej”. W latach 1963–1980 był redaktorem naczelnym „Gazety Pomorskiej”. Na jej łamach w latach 1983–2003 publikował kolejno:

  • Spóźniał się pan, generale – wspomnienia obozowe, próba ukazania losów ludzkich, ich zależności od wydarzeń, na które jednostka nie ma żadnego wpływu (2010)
  • opowiadania zebrane później w tomiku Czarna i inne opowiadania 1997
  • powieść sensacyjną Betonowa Pułapka
  • opowiadanie Źrebaczek 2001
  • zbiór dwunastu opowiadań w tomiku Ruda małpa i inne opowiadanka.2003

W listopadzie 2010 ukazała się najnowsza książka autora zatytułowana Spóźniał się pan, generale Patton, zawierająca jego refleksje na temat człowieczeństwa i patriotyzmu.

Nagrody i odznaczenia

Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy

  1. a b Redakcja: Odszedł Janusz Garlicki, były redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej”. Gazeta Pomorska, 2015-03-11. . .
  2. "Katzbach - obóz widmo" Ośrodek KARTA wyd. Warszawa 2016 s.30
  3. Jerzy Morawski. Świadkowie. „Rzeczpospolita”, 27 kwietnia 2001. 

Linki zewnętrzne