Jesiotr amerykański

Obecnie Jesiotr amerykański to temat, który zyskał duże znaczenie w społeczeństwie. Z biegiem czasu wzbudziła zainteresowanie dużej liczby osób ze względu na swój wpływ na różne obszary życia codziennego. Od momentu pojawienia się Jesiotr amerykański wywołał debatę, refleksję, a nawet kontrowersje, co doprowadziło do tego, że dziś poświęca się mu większą uwagę. Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie nabyło, ważne jest, aby głębiej zagłębić się w analizę Jesiotr amerykański, zrozumieć jej implikacje i poszukać możliwych rozwiązań. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy ten temat, aby lepiej zrozumieć jego zakres i różne perspektywy, które go otaczają.

Jesiotr amerykański
Acipenser transmontanus[1]
Richardson, 1836
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Podgromada

kostnochrzęstne

Rząd

jesiotrokształtne

Rodzina

jesiotrowate

Rodzaj

Acipenser

Gatunek

jesiotr amerykański

Synonimy
  • Acipenser aleutensis Fitzinger, 1836
  • Acipenser ayresii Duméril, 1867
  • Acipenser brachyrynchus Ayres, 1854
  • Acipenser caryi Duméril, 1867
  • Acipenser putnami Duméril, 1867
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Jesiotr amerykański[3], jesiotr biały[4] (Acipenser transmontanus) – gatunek wędrownej, dwuśrodowiskowej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae), największej z rodzaju Acipenser. Druga co do wielkości ryba z rodziny jesiotrowatych ustępuje rozmiarom tylko kałudze. Poławiany dla mięsa i ikry, z której sporządzany jest kawior.

Występowanie

Zamieszkuje wody morskie od Alaski do północnej Kalifornii. Przebywa w płytkich wodach szelfu kontynentalnego. Na tarło wpływa do rzek takich jak Fraser czy Kolumbia, przy czym jest to ta sama rzeka, w której się urodził.

Cechy morfologiczne

Osiąga do 6 m długości i masę 816 kg. W stosunku do innych jesiotrów mających wydłużone głowy w postaci ryja, jesiotr biały ma głowę szeroko spłaszczoną. Otwór gębowy w położeniu dolnym z mięsistymi wargami i czterema wąsikami. Grzbiet ma barwę oliwkowozieloną, brązową lub szarą. Brzuch niemalże biały. Na bokach ciała występuje 38–48 kostnych tarczek.

Odżywianie

Młode jesiotry początkowo odżywiają się różnymi bezkręgowcami, by z czasem zacząć odżywiać się głównie rybami.

Rozród

Tarło odbywa kilka razy w życiu, a dojrzewa płciowo bardzo późno, bo samce w wieku 14-22 lat, a samice około 30 roku życia. Składają kilka milionów ziaren ikry w jednym złożeniu. Tarlaki spływają z prądem do morza. Jesiotr biały może żyć ponad 100 lat.

Przypisy

  1. Acipenser transmontanus, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Acipenser transmontanus, The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  4. Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982. ISBN 83-215-2103-7.

Bibliografia

  • Acipenser transmontanus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org