John O’Keefe

Obecnie John O’Keefe to temat, który zyskuje coraz większe znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od lat jest przedmiotem zainteresowania zarówno ekspertów, jak i opinii publicznej. Jego wpływ objawia się na różne sposoby, od poziomu osobistego po globalny, i wywołał debaty i refleksje na temat jego konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne aspekty John O’Keefe i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach, aby zaoferować pełną i pouczającą wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.

John O’Keefe
Ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

18 listopada 1939
Nowy Jork

profesor
Specjalność: neurobiologia
Alma Mater

McGill University

Uczelnia

University College London

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

John O’Keefe (ur. 18 listopada 1939 w Nowym Jorku[1]) – amerykańsko-brytyjski neurobiolog, członek Royal Society, profesor University College London, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2014 roku, za odkrycie GPS mózgu.

Jest absolwentem studiów doktoranckich w zakresie psychologii fizjologicznej na McGill University w Kanadzie z 1967 roku. Następnie przeniósł się do Anglii (posiada również obywatelstwo brytyjskie) i został profesorem University College London. W 1971 roku, prowadząc eksperymenty na szczurach, odkrył w hipokampie „komórki miejsca” tworzące mapę przestrzeni (zob. orientacja przestrzenna), a w roku 1978 opublikował (wspólnie z Lynn Nadel(inne języki)) The Hippocampus as a Cognitive Map[2].

W 2014 roku za to odkrycie został wyróżniony – razem z May-Britt Moser i Edvardem I. Moserem – Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny[3].

Przypisy

  1. John O’Keefe, Encyclopædia Britannica (ang.).
  2. John O’Keefe, Lynn Nadel: Cognitive maps in rats and men. Oxford University Press, 1978.
  3. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2014 John O'Keefe, May-Britt Moser, Edvard Moser. nobelprize.org. . (ang.).

Linki zewnętrzne