W tym artykule zbadamy wpływ Jurodiwyj na dzisiejsze społeczeństwo. Od momentu pojawienia się Jurodiwyj przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując debaty i refleksje na temat jego znaczenia w różnych dziedzinach. Na przestrzeni dziejów Jurodiwyj odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu różnych aspektów życia codziennego, od polityki i ekonomii po kulturę i rozrywkę. W tym sensie istotne jest dogłębne zbadanie roli, jaką Jurodiwyj odegrał i nadal odgrywa w społeczeństwie, a także jej możliwych konsekwencji na przyszłość. Poprzez wszechstronną analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć zasięg i wpływ Jurodiwyj we współczesnym świecie, a także potencjalne perspektywy i wyzwania, jakie stwarza na przyszłość.
Jurodiwyj[1] (ros. юродивый, stgr. μωρός mōrós), także saloita – święty, szaleniec Chrystusowy. Jeden ze wzorów świętości dawnej Rosji (obok strastoterpców, starców i pielgrzymów).
Staroruski termin pochodzi od słowa уродь, czyli „poroniony płód” – nawiązując do Pawłowego określenia (1Kor 15,8). Inna etymologia wywodzi to określenie od staroruskiego określenia osoby głupiej, bezrozumnej[2][3][4]. Inne znaczenia słowa to „coś nienaturalnego, zniekształconego, zdeformowanego, obcego i niezrozumiałego”.
Korzenie tej postawy można odnaleźć już u proroków Starego Testamentu.
Bóg nakazał:
Jezus według Ewangelii tak był zaangażowany w głoszenie swojej nauki, że ludzie myśleli, iż „odszedł od zmysłów”. (Mk 3,20-21)
Stąd Paweł poucza i zachęca:
Motto życia jurodiwych można by zawrzeć w słowach św. Pawła:
W różnych kulturach szaleńcy byli pogardzani, ale również uważani za posiadających kontakt z innym światem. Poprzez swoje praktyki, jurodiwi naśladują Chrystusa poniżonego:
Można powiedzieć, że zamiast uciekać na pustynię lub do celi klasztornej, powracali oni z osamotnienia, by służyć ludziom poprzez zrywanie masek, wyśmiewanie pozoranctwa, rytualizmów i próżności. By wstrząsnąć poprzez demaskowanie pozornej „mądrości ludzkiej”.
Zjawisko jurodstwa narodziło się w Bizancjum w VI w. Za pierwszą kanonizowaną bizantyjską jurodiwą uznano św. Izydorę, mniszkę żyjącą prawdopodobnie w IV w. w Egipcie. Dużą popularnością cieszyli się też palestyński mnich św. Symeon Salos (VI w.) oraz św. Andrzej Salos vel Andriej Cariegradski (IX w.) z Kościoła Aleksandryjskiego.
Najbardziej spektakularne formy jurodstwo osiągnęło w prawosławnej Rusi, gdzie za świętych uznano łącznie aż 36 jurodiwych. Wśród nich św. Izaakija z Ławry Pieczerskiej (zm. 1090 – pierwszego kanonizowanego jurodiwego w Rosji), św. Prokopa z Ustiuga (zm. 1302), św. Fiodora i św. Nikola z Nowogrodu (obaj zmarli w 1392 r.), św. Bazylego Moskiewskiego oraz św. Ksenię Petersburską (żyła pod koniec XVIII w.).
Najbardziej oryginalne postacie jurodiwych wykreował w swoich powieściach Fiodor Dostojewski, przede wszystkim w Idiocie (książę Myszkin)[5] i w Braciach Karamazow (starzec Zosimos, Alosza Karamazow)[6][7].
O jurodiwym starcu Anatoliju opowiada film Wyspa.