Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski, temat/osobę/wydarzenie, które przykuło uwagę milionów ludzi na całym świecie. Ważne jest, abyśmy dokładnie zrozumieli, czym jest Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski i jak wpłynął na różne aspekty naszego społeczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się pochodzeniu Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski, jego obecnym implikacjom i możliwym przyszłym zmianom. Ponadto podkreślimy znaczenie, jakie Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski ma dzisiaj i jak wpłynął na różne obszary naszego życia. Bez wątpienia Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski to temat/osoba/wydarzenie, które zasługuje na szczegółowe zbadanie i jesteśmy podekscytowani możliwością zagłębienia się w ten fascynujący wszechświat.

Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski
Кабардино-Балкарский государственный высокогорный природный заповедник
Ilustracja
rezerwat przyrody
Państwo

 Rosja

Republika

 Kabardo-Bałkaria

Położenie

Wielki Kaukaz

Siedziba

Kaszchatau

Data utworzenia

1 sierpnia 1976 roku

Powierzchnia

826,49 km²

Ochrona

kategoria IUCNIa (ścisły rezerwat przyrody)

Położenie na mapie Kabardo-Bałkarii
Mapa konturowa Kabardo-Bałkarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski”
Ziemia43°02′56″N 43°14′33″E/43,048889 43,242500
Strona internetowa

Kabardyjsko-Bałkarski Rezerwat Wysokogórski[1] (ros. Кабардино-Балкарский государственный высокогорный природный заповедник) – ścisły rezerwat przyrody (zapowiednik) w Kabardo-Bałkarii w Rosji. Znajduje się w rejonach czegiemskim i czeriekskim, a jego obszar wynosi 826,49 km². Rezerwat został utworzony dekretem rządu Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej z dnia 1 sierpnia 1976 roku. Dyrekcja rezerwatu znajduje się w miejscowości Kaszchatau[2][3]. Od wschodu rezerwat graniczy z Parkiem Narodowym „Alania”[4]. W 2008 roku został zakwalifikowany przez BirdLife International jako ostoja ptaków IBA[5].

Opis

Rezerwat znajduje się w środkowej części Wielkiego Kaukazu i obejmuje najwyższą część Pasma Głównego oraz dużą część Pasma Bocznego. Znajdują się tu wszystkie pięciotysięczniki Kaukazu z wyjątkiem szczytu Kazbek i szczytu Elbrus, który znajduje się w położonym na zachód od rezerwatu Parku Narodowym „Przyelbrusie”. Są tu takie szczyty jak: Dychtau (5204 m – po Elbrusie najwyższy szczyt Kaukazu), Szchara (5193 m), Kosztantau (5151 m), Pik Puszkina (5100 m), Dżangitau (5051 m). Rezerwat ma charakter typowo wysokogórski. Najniżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m. Piętro turniowe wraz z lodowcami, których jest tutaj 256, zajmuje 60,7 % powierzchni. Rezerwat pokryty jest gęstą siecią rzek. Największe rzeki – Czegiem, Czeriek Bezengi i Czeriek Bałkarskij – wypływają z lodowców Pasma Głównego[6][7][8][9][10].

Flora

Lasy w rezerwacie występują na wysokości od 1800 m do 2300–2400 m n.p.m. zajmując 4,9% powierzchni rezerwatu, wyżej znajdują się łąki subalpejskie, a jeszcze wyżej piętro turniowe i lodowce[11][6].

W lasach rośnie głównie brzoza Raddego Betula raddeana, Betula litwinowii, różanecznik kaukaski Rhododendron caucasicum, olsza szara, rokitnik zwyczajny[12][6].

Fauna

Fauna rezerwatu obejmuje 120 gatunków ptaków, 30 gatunków ssaków, jeden gatunek ryb, trzy gatunki płazów, cztery gatunki gadów[11].

Wysoko w górach występuje koziorożec kaukaski i koziorożec wschodniokaukaski. Niżej można spotkać m.in. dzika euroazjatyckiego, rysia euroazjatyckiego, niedźwiedzia brunatnego, wilka szarego, żbika europejskiego, susła[11][13].

Najbardziej charakterystycznymi gatunkami ptaków są ułar kaukaski i cietrzew kaukaski. Ptaki drapieżne na terenie rezerwatu to m.in.: orzeł cesarski, sęp płowy, orłosęp, orzeł przedni, sęp kasztanowaty, jastrząb zwyczajny, sokół wędrowny, myszołów zwyczajny[11][13].

Spośród gatunków płazów spotykana jest tu żaba z gatunku Rana pseudodalmatina, nurzaniec kaukaski i ropucha zielona, z gadów: padalec zwyczajny, jaszczurka skalna, żmije Vipera renardi i Vipera lotievi, zaskroniec zwyczajny. Ryby reprezentuje tylko pstrąg potokowy[11][13].

Galeria

Przypisy

  1. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Wydanie II zaktualizowane , Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG), 2019 .
  2. Кабардино-Балкарский высокогорный | ООПТ России , oopt.aari.ru .
  3. Главная , Кабардино-Балкарский высокогорный государственный природный заповедник (ros.).
  4. Главная :: NPALANIA , npalania.ru .
  5. BirdLife Data Zone , datazone.birdlife.org .
  6. a b c Кабардино-Балкарский высокогорный заповедник , ecotravel.ru .
  7. Кабардино-Балкарский высокогорный заповедник с маршрутами на ПоискПути , ПоискПути (ros.).
  8. ООПТ России - Кабардино-Балкарский заповедник , oopt.info .
  9. TRASA.RU , trasa.ru .
  10. Кабардино-Балкарский высокогорный государственный природный заповедник , naturerussia.travel .
  11. a b c d e Биоразнообразие , Кабардино-Балкарский высокогорный государственный природный заповедник (ros.).
  12. ООПТ России - Кабардино-Балкарский заповедник , oopt.info .
  13. a b c ООПТ России - Кабардино-Балкарский заповедник , oopt.info .