Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10 w Piotrkowie Trybunalskim

Wygląd przypnij ukryj Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10
Symbol zabytku nr rej. 666 z 12.09.1967
ilustracja
Stan kamienicy w 2012
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

 Piotrków Trybunalski

Adres

Plac Czarnieckiego 10

Typ budynku

Kamienica

Styl architektoniczny

rokoko, klasycyzm

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

XVIII w.

Położenie na mapie Starego Miasta w Piotrkowie TrybunalskimMapa konturowa Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10”Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10”Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10
Położenie na mapie województwa łódzkiegoMapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10”Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10
Położenie na mapie Piotrkowa TrybunalskiegoMapa konturowa Piotrkowa Trybunalskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10”Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10
51,40842°N 19,69686°E/51,408420 19,696860

Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10 (Kamienica Grabowskich) – zabytkowa kamienica z XVIII wieku, położona w Piotrkowie Trybunalskim na Starym Mieście przy Placu Czarnieckiego 10.

Pierwotna kamienica została wybudowana w XVIII wieku. W trakcie pożaru Piotrkowa w 1786 roku należała do nielicznych nieuszkodzonych budynków. W 1808 roku na działce znajdowały się dwa obiekty – kamienica frontowa kryta gontem oraz tylna, kryta dachówką. Przed rokiem 1871 piętrowa była tylko wschodnia część budynku, zaś według informacji z 1871 roku piętrowa była już cała kamienica.

W połowie XVIII w. nieruchomość należała do Marianny z Kochanowskich Pieściochowej. Kolejnymi właścicielami budynku była m.in. rodzina greckiego pochodzenia o przybranym nazwisku Grabowski oraz rodzina Sokołowskich (od 1910 roku). W 1972 roku obiekt został zakupiony przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie.

Kamienica ma dwie kondygnacje. Front budynku skierowany jest do Placu Czarnieckiego, zaś bok do Rynku Trybunalskiego. Dom zbudowany jest z cegły, zaś dach pokrywa dachówka ceramiczna. Na fasadzie znajdują się dobrze zachowane dekoracje stiukowe w postaci obramowań okiennych oraz korynckich pilastrów. Sztukateria na parterze fasady nosi cechy stylu rokoko, zaś na piętrze – klasycyzmu.

Pod koniec XVIII w. w kamienicy została ulokowana cerkiew prawosławna z greckim językiem liturgicznym, przeniesiona później do nowej cerkwi Wszystkich Świętych, wyświęconej w 1848 roku. W drugiej połowie XIX w. w budynku mieściła się cukiernia z piecami w piwnicach. Współcześnie w kamienicy mieści się piotrkowski oddział PTTK, a także lokale usługowe.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 666 z 12.09.1967. Znajduje się też w gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Przypisy

  1. a b c d e f g Dom w Piotrkowie Trybunalskim. Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego. .
  2. a b c d e f g Zapiski historyczne z działalności piotrkowskiego oddziału PTTK. PTTK Piotrków. . .
  3. Piotrków Trybunalski: cerkiew Wszystkich Świętych. Katolicka Agencja Informacyjna. .
  4. Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 30.
  5. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024  .
  6. Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 36.

Bibliografia