Katalin Juhász

W obszarze Katalin Juhász na przestrzeni lat powstały liczne badania, dyskusje i debaty. Od momentu powstania Katalin Juhász jest przedmiotem zainteresowania nie tylko na poziomie akademickim, ale także w ogóle w społeczeństwie. Jego wpływ był taki, że przeniknął różne aspekty życia codziennego, od kultury, polityki, gospodarki po technologię. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Katalin Juhász, jego implikacje i wpływ na dzisiejszy świat. Od jego początków do chwili obecnej przeanalizujemy jego ewolucję i rolę we współczesnym społeczeństwie.

Katalin Juhász
Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1932
Hódmezővásárhely

Wzrost

164 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Węgry
Igrzyska olimpijskie
złoto Tokio 1964 szermierka
(floret druż.)
srebro Rzym 1960 szermierka
(floret druż.)
Mistrzostwa świata
złoto Budapeszt 1959 floret druż.
złoto Buenos Aires 1962 floret druż.
złoto Montreal 1967 floret druż.
srebro Turyn 1961 floret druż.
srebro Gdańsk 1963 floret druż.
brąz Buenos Aires 1962 floret ind.
brąz Gdańsk 1963 floret ind.

Katalin Juhász-Nagy (ur. 24 listopada 1932 w Hódmezővásárhely) – węgierska florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1960 roku razem z Ildikó Újlaky-Rejtő, Györgyi Marvalics-Székely, Magdą Nyári-Kovács i Lídią Dömölky-Sákovics była druga w zawodach drużynowych. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Tokio reprezentacja Węgier w składzie: Ildikó Újlaky-Rejtő, Lídia Dömölky-Sákovics, Katalin Juhász i Judit Ágoston-Mendelényi zdobyła drużynowo złoty medal. W rywalizacji indywidualnej była piąta.

Podczas mistrzostw świata w Budapeszcie w 1959 roku Katalin Juhász, Magda Nyári-Kovács, Ildikó Rejtő, Lídia Dömölky-Sákovics i Györgyi Marvalics-Székely zwyciężyły w turnieju drużynowym. W tej samej konkurencji zdobywała także złote medale na mistrzostwach świata w Buenos Aires (1962) i mistrzostwach świata w Montrealu (1967) oraz srebrne na mistrzostwach świata w Turynie (1961) i mistrzostwach świata w Gdańsku (1963). Ponadto zdobyła również brązowe medale w turniejach indywidualnych: na MŚ 1962 (za Rumunką Olgą Szabó-Orbán i Galiną Gorochową z ZSRR) i MŚ 1963 (za Ildikó Rejtő i Lídią Dömölky-Sákovics)[1].

Przypisy

  1. Fechten - Weltmeisterschaften (Damen - Florett) , sport-komplett.de (niem.).

Linki zewnętrzne