Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie

Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu powstania budzi duże zainteresowanie i jest przedmiotem licznych debat i dyskusji. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy najważniejsze aspekty związane ze zmienną Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie, od jej powstania po dzisiejsze implikacje. Przeanalizujemy jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i możliwe perspektywy na przyszłość. Ponadto przeanalizujemy różne opinie i punkty widzenia ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić wszechstronną i szczegółową wizję, która pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie i znaczenie Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie dzisiaj.

Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie
Zabytek: nr rej. A/1375/1042 z dnia 23.01.1964
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół ewangelicki Apostołów Jana i Piotra w Sycowie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Syców

Wyznanie

luterańskie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski

Parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sycowie i Międzyborzu

Wezwanie

Apostołów Jana i Piotra

Położenie na mapie Sycowa
Mapa konturowa Sycowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie”
Położenie na mapie powiatu oleśnickiego
Mapa konturowa powiatu oleśnickiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie”
Położenie na mapie gminy Syców
Mapa konturowa gminy Syców, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie”
Ziemia51°18′24″N 17°43′07″E/51,306667 17,718611

Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowiekościół ewangelicko-augsburski znajdująca się w mieście Syców przy placu Królowej Jadwigi.

Historia

Świątynia została wybudowana w końcu XVIII wieku, w stylu klasycystycznym. Budowę świątyni rozpoczęto w 1785 roku ze środków księcia Petera Birona von Curland. Sam projekt został wykonany przez architekta i budowniczego Carla Gottharda Langhansa - projektanta m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie, natomiast budowniczym został Martin Geyer. W listopadzie 1789 roku uroczyście otwarto świątynię. W tym roku również umieszczono w wieży cztery dzwony, z których największy ważył 1000 kg, drugi 500 kg, trzeci 150 kg, najmniejszy ok. 10 kg. Pięć lat później, w 1794 roku w wieży kościoła umieszczono zegar wykonany przez oleśnickiego zegarmistrza Johanna Kulbe. Podczas I wojny światowej skonfiskowano na przetopienie dwa dzwony (do czego nie doszło i dzwony wróciły do Sycowa)[1].

Niegdyś kościół był połączony z sycowskim zamkiem, teraz stoi w otoczeniu książęcego parku, który także był częścią ówczesnego zagospodarowania terenu. Świątynia do 1945 była prywatną kaplicą rodu Biron von Curland - tutejszych ostatnich posiadaczy ziemskich. W 2002 świątynia została gruntownie odrestaurowana dzięki środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz prywatnym ofiarodawcom. Akustyka wnętrza sprawia, że oprócz funkcji kultowej, służy on także kulturze poprzez organizowane w niej koncerty. W 2012 r. dzięki pastorowi Rafałowi Millerowi naprawiono zegar[1][2].

Architektura

Widok kościoła

Budynek powstał na rzucie prostokąta (32×22 m); Okrągła dzwonnica na północno-zachodniej fasadzie stoi na podstawie o wymiarach 7 × 12,5 m z potężną łukową arkadą wspartą na dwóch kolumnach, podobnie jak inne budynki kościelne Langhansa. Wieża ma dach w kształcie kopuły z kulą i kielichem na szczycie.

Organy pochodzą z kaplicy zamkowej. Zastąpiono je w 1854 roku nowymi organami, wykonanymi przez mistrza organmistrza Moritza Müllera z Wrocławia.

W 1901 roku proste szklane okna zastąpiono kolorowymi oknami ze szkła ołowiowego[2].

Przypisy

  1. a b Kulbowie zapomnaiany ród zegarmistrzów oleśnickich , www.olesnica.org .
  2. a b Kościoły , Urząd Miasta i Gminy w Sycowie (pol.).

Linki zewnętrzne